Skalická radnica sa postará o opravu strechy vzácnej rotundy

Obrázok k článku

Mesto Skalica získalo z ministerstva kultúry dotáciu 30-tisíc eur na riešenie havarijného stavu strechy románskej Rotundy sv. Juraja, najstaršej pamiatky v meste. Stavebné aj reštaurátorské práce na streche pamiatky v priebehu leta zabezpečí spoločnosť Chameleo, radnica za práce zaplatí viac ako 34-tisíc eur. Úlohou dodávateľa je zabezpečiť konštrukciu klenby zatesnením všetkých trhlín a špeciálnymi nátermi pred vniknutím vody. Vyplýva to zo zverejnenej zmluvy.

 

Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13.storočia, najnovšie sa však uvádza ako obdobie jej vzniku aj prvá polovica 11. storočia. V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka. Je to najstaršia historicko-architektonická pamiatka v meste, od roku 1970 je národnou kultúrnou pamiatkou. Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku. Dnes patrí rotunda sv. Juraja k najvyhľadávanejším pamiatkam v Skalici, počas sezóny je sprístupnená vždy v piatok, sobotu a v nedeľu. V jej interiéri je expozícia, ktorá približuje minulosť tejto jedinečnej pamiatky.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Románske rotundy sa začali aktívne obnovovať

Obnova románskych rotúnd – ojedinelých pamiatok sakrálnej architektúry na Slovensku, bola jednou z tohtoročných hlavných cieľov grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Prioritou bolo šesť románskych rotúnd, ktoré patria medzi najstaršie zachované sakrálne stavby na našom území. Ide o Kaplnku sv. Anny v Prihradzanoch, Kostol sv. Margity v Šiveticiach v okrese Revúca, rotundy v Bíni v Novozámockom okrese a v Nitrianskej Blatnici v Topoľčianskom okrese a tiež o Rotundu sv. Juraja v Skalici a Rotundu Povýšenia Sv. Kríža v Križovanoch nad Dudváhom v Trnavskom okrese. Z nich v najhoršom stave sú – Kaplnka sv. Anny v Prihradzanoch a Kostol sv. Margity v Šiveticiach. Najväčšie príspevky spomedzi nich preto dostali práve vlastníci spomínaných dvoch kaplniek. O dotáciu nepožiadali podľa Ministerstva kultúry SR len majitelia Rotundy sv. Juraja v Skalici.