Z galérie v San Franciscu ukradli obraz Pabla Picassa

Obrázok k článku (baycitizen.org)

Z galérie Weinstein v San Franciscu ukradli obraz Pabla Picassa, ktorého cenu odhadujú na 100-tisíc libier (v prepočte približne 112-tisíc eur). Muž, tridsiatnik v mokasínach s čiernymi okuliarmi, vstúpil v utorok 5. júla 2011 do budovy, zobral kresbu zo steny, nasadol do taxíka a odišiel. Obraz nakreslený ceruzkou z roku 1965 nazvaný Tete de Femme je podľa hovorcu galérie originálnym a unikátnym dielom. “Mnoho umeleckých diel je ťažké ukradnúť pre ich veľkosť, ale táto kresba mala veľkosť ako papier veľkosti A4. Bola to časť zbierky, ktorú dal pôvodne umelec svojmu vodičovi, Mauricemu Bresnovi,” povedal majiteľ galérie Rowland Weinstein.

Zatiaľ nie je jasné, ako muž kresbu ukradol. Podľa majiteľa bol kus posadený na pilieri v prednej časti galérie a zabezpečený pred podobnými incidentmi. “Nevieme, či krádež obrazu bola cielená, alebo to bola len náhodná príležitosť, ktorú niekto využil. Dúfame, že niekto z verejnosti spozná umelecké dielo, ak sa ho páchatelia pokúsia predať a oznámi nám to,” povedal policajný hovorca Albi Esparza. “Väčšina galérií, ktoré vystavujú diela tohto kalibru, nedáva obrazy skoro až na úroveň ulice. Je to veľmi znepokojujúce, pretože mojím cieľom je, aby boli diela prístupnejšie verejnosti. To riziko tu je však vždy,” povedal Weinstein. V galérii sú vystavené napríklad aj diela Marca Chagalla, Salvadora Dalího a Joana Miróa.

Informácie pochádzajú z webstránok bbc.co.uk, baycitizen.org, sfgate.com, sfexaminer.com

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Evropa oslavuje Rok Salvadora Dalího

Ve Španělsku začal Rok Salvadora Dalího, jenž má světové veřejnosti připomenout 100 let od narození velikána surrealismu, které uplyne letos 11. května. Připravené akce nabízejí mimořádnou šanci seznámit se s originály malíře, který s Picassem patří k nejznámějším výtvarníkům 20. století.

Obnova.sk Foto

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Odpovede

 1. Našli ukradnutý obraz Pabla

  Našli ukradnutý obraz Pabla Picassa

  BRATISLAVA 8. júla (SITA) – Americká polícia vypátrala obraz Pabla Picassa, ktorý v stredu ukradol muž s tmavými okuliarmi z galérie Weinstein v San Franciscu. Kresbu ceruzkou v hodnote 275-tisíc dolárov (v prepočte približne 193-tisíc eur) našli bez rámu v kalifornskom hoteli Napa. Policajti páchateľa Marka Luga vypátrali vďaka záznamu z bezpečnostnej kamery galérie. Tá zachytila muža s obrazom nasadajúceho do taxíka. Vozidlo neskôr našla polícia taktiež s pomocou bezpečnostnej kamery. Informovala o tom webová stránka http://www.bbc.co.uk.

  Tridsaťročný Mark Lugo vošiel v stredu do galérie Weinstein, zobral vzácnu kresbu zo steny a nasadol to taxíka. Obraz nakreslený ceruzkou v roku 1965 nazvaný Tete de Femme je podľa hovorcu galérie originálnym a unikátnym dielom. “Mnoho umeleckých diel je ťažké ukradnúť pre ich veľkosť, ale táto kresba mala veľkosť ako papier veľkosti A4. Bola to časť zbierky, ktorú dal pôvodne umelec svojmu vodičovi Mauriceovi Bresnuovi,” povedal majiteľ galérie Rowland Weinstein. Zatiaľ nie je jasné, ako muž kresbu ukradol. Podľa majiteľa bol kus posadený na pilieri v prednej časti galérie a zabezpečený pred podobnými incidentmi. “Nevieme, či krádež obrazu bola cielená, alebo to bola len náhodná príležitosť, ktorú niekto využil,” informoval policajný hovorca Albie Esparza.

 2. Muž, ktorý v júli ukradol

  Muž, ktorý v júli ukradol kresbu Picassa, sa k skutku priznal

  BRATISLAVA 28. októbra (SITA/AP) – Muž, ktorý z galérie Weinstein v San Franciscu 5. júla ukradol obraz Pabla Picassa, sa k tomuto skutku vo štvrtok priznal. Tridsaťročný Mark Lugo v spomenutý deň vošiel do galérie, zobral vzácnu kresbu v hodnote 275-tisíc dolárov (v prepočte približne 196-tisíc eur) zo steny a nasadol to taxíka. Obraz s názvom Tete de Femme nakreslený ceruzkou v roku 1965 našla polícia do 48 hodín v hotelovej izbe v kalifornskej Nape. Páchateľa vypátrali najmä vďaka záznamu z bezpečnostnej kamery galérie a výpovede taxikára. V jeho byte v New Jersey následne našli aj ďalší Picassov obraz za 30-tisíc dolárov (približne 21-tisíc eur), kresbu Fernanda Legera za 350-tisíc dolárov (približne 249-tisíc eur) a tri fľaše Chateau Petrus Pomerol za 6-tisíc dolárov (asi 4 300 eur). Sanfranciský prokurátor na margo tohto nálezu poznamenal, že “ide o osobu, ktorej sa jednoznačne páčia drahé kúsky, no nie je ochotná platiť za ne.” Luga, ktorý pracoval ako someliér v reštauráciách na Manhattane, odsúdil sudca Najvyššieho súdu James Collins na 16 mesiacov odňatia slobody. Z väzenia v San Franciscu sa však dostane predčasne, zrejme už 21. novembra, odkiaľ ihneď poputuje do New Yorku, kde bude čeliť obvineniam z ďalších trestných činov.

Comments are closed.