Z bývalej cvernovej továrne bude Pradiareň 1900, začínajú s obnovu

Obrázok k článku od zora.

V bratislavskom Ružinove sa začína obnova jednej z najvýznamnejších priemyselných pamiatok, z bývalej cvernovej továrne bude Pradiareň 1900. Vo vynovenom objekte budú kancelárie so zachovanou atmosféru spred sto rokov. Obnova je súčasťou projektu spoločnosti YIT Slovakia, ktorá v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vybuduje novú štvrť ZWIRN. Prví nájomníci by sa podľa plánov mali nasťahovať v druhej polovici roka 2020. O začiatku obnovy pri príležitosti Európskeho roku kultúrneho dedičstva dnes novinárov počas prehliadky priestoru informovali zástupcovia YIT Slovakia i architekt projektu Pradiareň 1900 Ivan Masár. Rekonštrukciu otvorili symbolickým aktom vloženia historických tehličiek do steny bývalej továrne.

 

Bývala cvernová továreň sa podľa developera zmení na modernú, nízkoenergetickú administratívnu budovu. V lokalite vznikne aj námestie, ktoré dotvorí tvarová replika pôvodných chladiarenských veží. Poslúži ako výstup z podzemnej garáže a zároveň odkáže na históriu pradiarne. Súčasťou budú aj platanová aleja a tabule s informáciami o histórii lokality.

 

Súťaž na obnovu Pradiarne 1900 pred vyše rokom vyhrali architekti z architektonickej kancelárie Bouda Masár. „Pradiareň si prešla viacerými prestavbami a postupne stratila charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov. Tie v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránili, aby pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetlil architekt Ivan Masár z kancelárie Bouda Masár a popísal aj proces, ktorý predchádza obnove národnej kultúrnej pamiatky. „V prvom kroku je nevyhnutné informovať Krajský pamiatkový úrad o zámere, ktorý s pamiatkou máme. Úrad sa následne vyjadrí, aké výskumy a prieskumy musíme zabezpečiť. Pamiatkový úrad ich výsledky posúdi a prípadne si vyžiada ešte dodatočné štúdie. Vďaka tomu zistíme, na aké časti pamiatky sa vzťahuje aký stupeň ochrany,” spomenul. Pamiatkový úrad na celý proces dozerá. „Máme všetky potrebné povolenia na to, aby sa začala rekonštrukcia. Jej súčasťou bude napríklad výmena okien, ktoré znova nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme tiež opravovať strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy,“ vysvetlil architekt.

 

Budovu bývalej cvernovej továrne postavili v roku 1900, dostavanie pôvodnej štvorpodlažnej budovy bolo v roku 2020. Zastavenie výroby bolo v 90. rokoch 20. storočia. Za národnú kultúrnu pamiatku budovu vyhlásili v roku 2007. Celková nájomná plocha v novej Pradiarni 1900 bude 14 870 metrov štvorcových, administratívne priestory budú na ploche 11 760 metrov štvorcových a obchodné prevádzky zaberú 3 110 metrov štvorcových. Výška stropu bude maximálne 4,8 metra, liatinových stĺpov bude štyristo a v budove bude 505 okien v 78 tvarových alternatívach.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články