Vzácny ranobarokový oltár premiestnia

Rozoberanie oltára Snímanie z kríža zdroj:tvnoviny.sk

Najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku Snímanie z kríža premiestnia na inú stenu Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Dôvodom je, že pod oltárom reštaurátori našli stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v strednej Európe. Medzinárodná odborná komisia rozhodla, že freska zo 14. storočia zostane na svojom mieste a oltár sa presunie na opačnú stranu dolnej lode chrámu. „Obidve tieto významné pamiatky sa tak budú prezentovať verejnosti. Freska sa nasvieti a dá sa k tomu určitá legenda, aby návštevník rozumel, o čo ide,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Niekoľko ton vážiaci mramorový oltár z roku 1662 v súčasnosti leží rozobratý na zemi v dolnej lodi chrámu.

V zhruba 15-člennej komisii boli odborníci z Maďarska, Rakúska, Česka a Slovenska. „Uzniesli sa na tom, že freska zostane a pamiatkový úrad má k tomu vydať úradné nariadenie. Bola tu aj pani generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová, ktorá sa vyjadrila, že sa pridržia tohto rozhodnutia,“ povedal Judák. Krajský pamiatkový úrad v Nitre doteraz presadzoval, aby sa freska opäť prekryla oltárom. Biskupstvo ju chcelo prezentovať verejnosti. Vedúci reštauračných prác v katedrále Vladimír Plekanec bol zástancom riešenia, aby oltár zostal na svojom mieste a premiestnila sa freska. Hovorilo sa dokonca aj o možnosti vytvorenia veľkoplošnej fotografie z fresky. Definitívnu bodku za úvahami dalo rozhodnutie medzinárodnej komisie.

Freska zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Dva výjavy sú tu spojené do jedného celku, čo je v našom prostredí dosť neobvyklé – smrť Panny Márie a korunovanie Panny Márie Kristom na nebesiach. Ide o dielo talianskeho umelca z najšpičkovejšieho prostredia. „Takúto fresku v strednej Európe nenájdete. Najbližšie by ste sa mohli s podobnou freskou stretnúť jedine v strednom Taliansku. Na Slovensku k nej paralelu nemáme,“ vyjadril sa pred časom Plekanec. Na vedľajšej stene pri veľkej freske reštaurátori objavili fragment ďalšej fresky, ktorá je ešte o zhruba 50 rokov staršia. Táto sa však odkrývať nebude, pretože by to poškodilo barokovú výzdobu katedrály.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

V Katedrále sv. Emeráma objavili najstaršie pastofórium v Uhorsku

Najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku sa podarilo objaviť pri reštaurovaní Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej sa nachádzala v hornej lodi chrámu pod ozdobou, preto ju predtým nebolo vidieť. Pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.

V Jeruzaleme odhalili vzácnu fresku z 12. storočia

V Izraelskom múzeu v Jeruzaleme verejnosti prvýkrát predstavili časť vzácnej fresky z 12. storočia, ktorá zobrazuje Ježiša, Pannu Máriu a Jána Krstiteľa. Stalo sa tak v pondelok 26. júla 2010 pri príležitosti znovuotvorenia múzea po trojročnej renovácii. Freska, ktorú objavili v roku 1999 v hrobke Panny Márie v Getsemanskej záhrade, mohla byť podľa odborníkov pôvodne až deväť metrov vysoká. Do dnešných dní sa z nej však zachovala iba spodná časť zobrazujúca nohy. V okolí Jeruzalema sa doteraz našli iba dve ďalšie podobné fresky, ostatné podľa archeológov zničili Saladinove vojská, ktoré dobyli Jeruzalem v roku 1187.