Výstavy Stalingrad a Frontový plagát

Vyhliadkovú vežu na Dukle, ktorá patrí pod Vojenské múzeum vo Svidníku, sprístupnia po zimnej prestávke v piatok 2. mája. Otváracie hodiny budú denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00. Vstupné sa nemenilo, dospelí zaplatia za prehliadku s odborným výkladom 20 Sk, študenti o polovicu menej, deti do 15 rokov majú vstup zdarma. Na vežu sa naraz zmestia turisti z jedného autobusu. Vyhliadkovú vežu navštevuje mnoho školských zájazdov, ale aj individuálnych turistov a hostí z Ukrajiny, Poľska a iných štátov z celého sveta.

Okrem krásneho výhľadu na bojiská II. svetovej vojny a hroby na Dukle tu návštevníci nájdu stálu výstavu o armádnom generálovi Ludvíkovi Svobodovi. S novou sezónou otvoria aj dočasnú výstavu fotografií nazvanú Stalingrad. Fotografie získali z Ruska, sú na nich známe aj prekvapujúce zábery z krutých bojov o Stalingrad (dnešný Volgograd). Ako informovala agentúru SITA dokumentaristka Vojenského historického múzea Mária Gajdošová, výstava o Stalingrade potrvá do septembra.

Ďalšou výstavou, ktorú v rámci spoločných aktivít pripravilo Vojenské historické múzeum vo Svidníku a Múzeum SNP v Banskej Bystrici, bude výstava nazvaná Frontový plagát. Jej inštaláciu pripravujú vo výstavných priestoroch svidníckeho Vojenského historického múzea. Vernisáž je naplánovaná na Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája. Pôjde o plagáty vydávané v Rusku počas II. svetovej vojny s frontovou tematikou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zbrane československých vojakov v SNM

BRATISLAVA 20. mája 2004 (SITA) – Vojenské zbrane a časti výstroja, ktoré používala československá armáda v prvej polovici 20. storočia vystaví od pondelka Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Vo výstavných priestoroch Zimnej záhrady na Vajanského nábreží bude vernisáž o 16:00. Medzi dvestovkou prezentovaných predmetov sú napríklad rakúsko-uhorské zbrane, revolvery, pušky, pištole či známy guľomet Maxim.