Obnovenú expozíciu v múzeu otvoria na výročie SNP

Obrázok k článku (muzeum.sk)

Vyše roka bola vo Svidníku zatvorená centrálna expozícia Múzejného oddelenia Vojenského historického ústavu, ktorá prešla kompletnou rekonštrukciou a reinštaláciou. V pondelok 29. augusta 2011, v deň výročia Slovenského národného povstania, ju skúšobne otvoria pre verejnosť. Počet vystavovaných múzejných exponátov stúpol viac ako dvojnásobne. Expozícia je bohatšia o nové artefakty, vitríny, prešla kompletnou stavebnou úpravou a až do 3. októbra ju budú môcť návštevníci vidieť zdarma. Agentúre SITA to potvrdil kurátor vojenského múzea vo Svidníku Vladimír Hospodár. Otvorené budú mať denne od 9:00 do 17:00 okrem pondelkov. Pondelok 29. augusta, kedy expozíciu sprístupnia, bude výnimkou.

Hospodár uviedol, že iba minulý týždeň im v múzeu vymenili sklenenú vitrínu, cez ktorú je výhľad na historickú vojenskú techniku umiestnenú vo vonkajšom areáli múzea. Expozícia svoj dokumentačno-historický záber rozšírila o celé územie Slovenska, no ponechala si časový zámer na obdobie rokov 1914 – 1945. Novinkou je figurálne zobrazenie príslušníkov všetkých armád, ozbrojených zborov, ktoré sa viažu k obsahovému zameraniu expozície.

Skúšobná doba, počas ktorej bude expozícia sprístupnená verejnosti, podľa vyjadrenia kurátora poslúži na to, aby „vychytali všetky muchy po rekonštrukcii“. Potrebujú otestovať požiarne, bezpečnostné a ďalšie ochranné opatrenia. Nasvietenie, stavebné a priestorové zmeny. Oficiálne otvorenie zrekonštruovaného Muzejného oddelenia Vojenského historického ústavu je naplánované počas tradičných októbrových osláv Karpatsko-duklianskej operácie. Vojenské historické múzeum vo Svidníku bolo zatvorené od 19. apríla minulého roku. V krátkom čase by sa mal riešiť aj problém so zatekajúcou strechou budovy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.