Návštevnosť pamiatok a kultúrnych zariadení v Bardejove chcú do jesene vrátiť na úroveň spred pandémie

dukla

Pandémia koronavírusu a obmedzujúce opatrenia zdecimovali cestovný ruch aj v rámci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Šariš – Bardejov. Uviedol to jeho riaditeľ Radomír Jančošek, ktorý verí, že po májovom otvorení kultúrnych zariadení sa do jesene podarí návštevnosť miestnych múzeí a pamiatok vrátiť na úroveň spred pandémie.

Ako príklad uviedol návštevnosť Šarišského múzea v Bardejove, ktoré v roku 2019 navštívilo 53 100 návštevníkov. V roku 2020 ich bolo už len 33 222. „Múzeá boli do polovice tohtoročného apríla zatvorené a návštevníci len teraz začínajú chodiť do múzea. Odhadom ide o niekoľko stoviek návštevníkov. Podobne nepriaznivo sa vyvíjala aj návštevnosť na Dukelskom bojisku a pamätníkov na Dukle a vo Svidníku,“ uviedol Jančošek.

Podľa neho má región severovýchodného Slovenska čo ponúknuť. „Od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás, až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských Kúpeľoch,“ skonštatoval Jančošek. Pripomenul, že Šarišské múzeum Bardejov a jeho expozície v Bardejove a Bardejovských Kúpeľoch sú počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny otvorené od 1. mája do 30. septembra. Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch je prístupný každý deň v týždni, aj v pondelok. Ostatné expozície iba v dňoch utorok až nedeľu, výnimkou sú vopred nahlásené skupinové návštevy.

Od 4. mája je sprístupnená centrálna expozícia Múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku. Od 11. mája je sprístupnená aj Vyhliadková veža na Dukle v katastri obce Vyšný Komárnik (okres Svidník). Dukelské bojisko a pamätníky na Dukle a vo Svidníku sú národné kultúrne pamiatky venované historickým udalostiam, ktoré sa odohrali počas 2. svetovej vojny.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Skanzen Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch

Návštevníci Bardejovských kúpeľov si môžu počas veľkonočných sviatkov naplánovať prehliadku skanzenu. Ako informoval tlačovú agentúru SITA lektor Múzea ľudovej architektúry Andrej Holtman, okrem Veľkého piatku budú mať otvorené počas troch sviatočných dní. Hostí tu radi privítajú v sobotu, v nedeľu aj v pondelok. Návštevné hodiny určili od 9:30 do 15:00. V nedeľu 4. apríla tu bude aj svätá liturgia v gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky. Postavili ho pred 380 rokmi v Mikulášovej a nedávno ho zrekonštruovali. Bohoslužba sa začne o 9:30. Po odchode veriacich sa brána s voľným vstupom do kostolíka uzatvorí a chrám bude prístupný ako súčasť skanzenu.

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.

Vzácny drevený chrám opäť v Bardejovských Kúpeľoch

V Bardejovských Kúpeľoch sa v sobotu 22. októbra konala posviacka zrekonštruovaného a nanovo postaveného dreveného gréckokatolíckeho Chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky, ktorý pochádza z roku 1730 a pôvodne stál v Mikulášovej. V roku 1931 bol prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch. Chrám bol pred dvomi rokmi úplne rozobratý a v tomto roku nanovo postavený po dôkladnej rekonštrukcii.

Odpovede