Výstava o Berlínskom múre na Bratislavskom hrade

Dejinné udalosti späté s 28-ročnou existenciou Berlínskeho múru približuje výstava Múr je preč – Nežná revolúcia a prekonanie rozdelenia, ktorú dňa 18. mája 2010 vo výstavných priestoroch na Západnej terase Bratislavského hradu otvorili predseda nemeckého Bundestagu Norbert Lammert a predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Múr s dĺžkou neuveriteľných 165 kilometrov od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989 rozdeľoval Berlín na východnú a západnú zónu. Pri pokuse o útek z bývalej Nemeckej demokratickej republiky na „západ“ zahynulo najmenej 238 ľudí a ďalších asi 75-tisíc bolo odsúdených na trest odňatia slobody. Pád Berlínskeho múru odštartoval obrovské zmeny na európskom kontinente počnúc zjednotením Nemecka, odchodom sovietskych vojsk z krajín bývalého socialistického bloku až po ich demokratický rozvoj v zjednocujúcej sa Európe.


Putovná výstava, ktorú pripravil Nemecký spolkový snem, predstavuje modernú multimediálnu inštaláciu. Na ôsmich paneloch pripomínajúcich bývalý múr sa prezentuje 112 filmových úryvkov o historických udalostiach, ako aj súkromné zábery z obdobia rokov 1949 až 1990. Ponuku textových a obrazových informácií dopĺňajú zvukové asociácie. Na paneloch k jednotlivým skupinám motívov s názvami Rozdelenie, Povstanie, Múr, Vzbura, Všedný deň, Sloboda, Jednota a Berlínska prechádzka časom je simulovaná história múru. Texty interaktívne voliteľné na dotykových obrazovkách popisujú jednotlivé udalosti nemecko-nemeckých dejín na pozadí spoločenských a politických zmien v celej Európe.


Výstava bude na Slovensku sprístupnená do 29. mája. Navštíviť ju možno denne od 11:00 do 17:00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vydražili časť Berlínskeho múru

20. septembra 2008 – Nemecká aukčná sieň oznámila, že predala jednu z mála zostávajúcich častí Berlínskeho múru za viac ako 7800 eur (v prepočte takmer 235 000 Sk). Nový majiteľ chce stenu pokrytú graffiti vystaviť, informoval spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Starý režim odišiel do dejín, skúmajú ho historici

Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan A. Petranský verí, že režim, ktorý pred dvadsiatimi rokmi odišiel do dejín, zostane navždy už iba predmetom výskumu historikov. Šéf ÚPN to povedal v úvode dvojdňovej vedeckej konferencie, venovanej 20. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v stredu 11. novembra 2009 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí 12 v Bratislave.