Výstava o Berlínskom múre na Bratislavskom hrade

Dejinné udalosti späté s 28-ročnou existenciou Berlínskeho múru približuje výstava Múr je preč – Nežná revolúcia a prekonanie rozdelenia, ktorú dňa 18. mája 2010 vo výstavných priestoroch na Západnej terase Bratislavského hradu otvorili predseda nemeckého Bundestagu Norbert Lammert a predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Múr s dĺžkou neuveriteľných 165 kilometrov od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989 rozdeľoval Berlín na východnú a západnú zónu. Pri pokuse o útek z bývalej Nemeckej demokratickej republiky na „západ“ zahynulo najmenej 238 ľudí a ďalších asi 75-tisíc bolo odsúdených na trest odňatia slobody. Pád Berlínskeho múru odštartoval obrovské zmeny na európskom kontinente počnúc zjednotením Nemecka, odchodom sovietskych vojsk z krajín bývalého socialistického bloku až po ich demokratický rozvoj v zjednocujúcej sa Európe.


Putovná výstava, ktorú pripravil Nemecký spolkový snem, predstavuje modernú multimediálnu inštaláciu. Na ôsmich paneloch pripomínajúcich bývalý múr sa prezentuje 112 filmových úryvkov o historických udalostiach, ako aj súkromné zábery z obdobia rokov 1949 až 1990. Ponuku textových a obrazových informácií dopĺňajú zvukové asociácie. Na paneloch k jednotlivým skupinám motívov s názvami Rozdelenie, Povstanie, Múr, Vzbura, Všedný deň, Sloboda, Jednota a Berlínska prechádzka časom je simulovaná história múru. Texty interaktívne voliteľné na dotykových obrazovkách popisujú jednotlivé udalosti nemecko-nemeckých dejín na pozadí spoločenských a politických zmien v celej Európe.


Výstava bude na Slovensku sprístupnená do 29. mája. Navštíviť ju možno denne od 11:00 do 17:00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vydražili časť Berlínskeho múru

20. septembra 2008 – Nemecká aukčná sieň oznámila, že predala jednu z mála zostávajúcich častí Berlínskeho múru za viac ako 7800 eur (v prepočte takmer 235 000 Sk). Nový majiteľ chce stenu pokrytú graffiti vystaviť, informoval spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Vzostupy a pády meny

Dňa 30. 9. 2010 o 14.00 bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine slávnostne otvorená výstava Vzostupy a pády meny – menové reformy, odluky, rozluky a iné pohromy v 20. storočí.

Na Bratislavský hrad zavíta Björnson

Svetoznámy Nór Björnstjerne Björnson zavíta na Bratislavský hrad. Unikátne dokumenty o svetoznámom nórskom básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, publicistovi, politikovi a nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru vystavia Nórska národná knižnica a Slovenská národná knižnica (SNK) na Západnej terase Bratislavského hradu od štvrtka 28. októbra 2010. Spoločná nórsko-slovenská výstava pod názov Pocta Björnstjerne Björnsonovi priblíži pri príležitosti 100. výročia smrti osobnosti unikátne dokumenty o jeho živote a diele, agentúru SITA o tom za organizátorov výstavy informoval Juraj Caránek z agentúry Seesame.

Knižnica predstavuje vývoj platidiel za posledných sto rokov

Žilinská krajská knižnica predstavuje históriu vývoja platidiel v strednej a východnej Európe za posledných sto rokov. Výstava Vzostupy a pády mien mapuje udalosti, ktoré mali dopad na meny používané od čias rakúsko-uhorskej monarchie, cez vznik a zánik jednotlivých štátov či politické a vojnové zmeny, ktoré viedli k menovým otrasom počas minulého storočia. Dokumenty, mapy, dobové fotografie, kurzové prevody, akcie či vkladné knižky dokumentujú dramatické zmeny menových systémov a ich dopady na životy obyčajných ľudí.