Výstava ako pamiatka na významnú osobnosť

Návštevníci Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši si môžu až do konca januára 2008 pozrieť výstavu s názvom PETER HUBKA garbiar, továrnik, mecén. Je venovaná výraznej, no takmer zabudnutej osobnosti mikulášskeho hospodárskeho života z konca 19. a prvej tretiny 20. storočia. Peter Hubka patril k niekoľkým mladým mikulášskym garbiarskym majstrom, ktorí pochopili a využili možnosti, ktoré im doba a prírodné podmienky Liptova ponúkali. Vďaka odvážnemu zavádzaniu strojovej výroby, využívaniu práve postavenej železničnej trate, dostatku domáceho prírodného triesla, premenil svoju malú dielňu na prosperujúcu továreň. Zaregistroval ju v roku 1880, postupne ju zväčšoval a neustále modernizoval. Najväčší rozmach dosiahol v čase prvej svetovej vojny. Veľké objednávky ministerstva obrany spôsobili, že koncom vojny mala továreň až 127 zamestnancov. Už niekoľko mesiacov po vojne ich počet klesol sotva na štvrtinu. Mikulášsky garbiarsky priemysel zasiahla kríza. V dvadsiatych rokoch 20. storočia postupne klesal odbyt, produkcia viazla. Starnúcemu továrnikovi ubúdalo síl, a tak, akoby symbolicky, továreň úplne zastavila výrobu v roku 1931, na sklonku ktorého Peter Hubka zomrel.

Peter Hubka si zisky z úspešných rokov podnikania nenechával len pre seba a rodinu. Od čias mladosti drobnými i väčšími sumami podporoval národné aktivity, sociálne i charitatívne spolky a inštitúcie, ba i šport. Už na sklonku života sa pustil do veľkého diela – stal sa hlavným investorom a zadávateľom výstavby smokoveckého Palace sanatória. Vo svojej rodine zažil nejednu veľkú stratu, ktorú spôsobila v tej dobe rozšírená tuberkulóza. A tak sa mottom tatranskej veľkoinvestície stalo: Aby slovenské ženy a matky nezomierali na TBC. Moderné sanatórium bolo s veľkými nákladmi postavené, no krízou postihnutý Peter Hubka ich nevládal sám znášať, a tak spojil sily s viacerými akcionármi a dielo sa podarilo. Sanatórium dodnes stojí a pomáha vrátiť, či zlepšiť zdravie chorým, hoci dnes už patrí inému majiteľovi. Paradoxne, tatranské sanatórium je jedinou stavebnou pamiatkou, ktorá po Petrovi Hubkovi zostala. V Liptovskom Mikuláši sa nezachovala ani továreň, ani Hubkovie dom, ba ani hrob významného továrnika. Preto Múzeum Janka Kráľa pripravilo neveľkú výstavu, kde predstavilo podstatnú časť dokumentov a fotografií, ktoré sa podarilo zo života Petra Hubku a jeho rodiny získať i vďaka vnučke Petra Hubku Tatiane Hilbertovej – Droppovej. Tak môže návštevník vo výstavnej sieni múzea na Námestí osloboditeľov 30 vidieť nielen mnoho reprodukovaných dokumentov, fotografií, ale i niekoľko vzácnych originálnych predmetov z Hubkovie domácnosti, či drobností zo šatníka Hubkovie žien.

Výstava je ďalším dielom zo seriálu o mikulášskych osobnostiach a rodinách, ktorý Múzeum Janka Kráľa prináša širokej mikulášskej verejnosti i početným návštevníkom mesta. Výstava je dvojjazyčná. Každý z jedenástich panelov má i anglické resumé.

Ľubica Rybárska
tlačová správa

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Múzeum Janka Kráľa – september 2003

13. septembra 2003 (sobota)
Múzeum Janka Kráľa – september 2003
* Mária Hrabinská
– autorská výstava Márie Hrabinskej, výstavná sieň múzea
– Námestie osloboditeľov 31
– otvorené: 10.00 – 17.00 hod.
– vstupné: 30,- Sk/dospelá osoba
15,- Sk/dieťa