V Slovenskej Ľupči obnovili turíčny jarmok

SLOVENSKÁ ĽUPČA – Turíčny jarmok, zameraný na tradičné ľudové remeslá, po vyše dvoch storočiach obnovili v sobotu v Slovenskej Ľupči neďaleko Banskej Bystrice. Na tamojšom námestí svoje majstrovstvo predvádzalo takmer tridsať rezbárov, čipkárok, medovnikárov, košikárov a ďalší majstri remesiel.Bývalému kráľovskému mestu Slovenská Ľupča výsadné právo usporiadať turíčny jarmok udelil v roku 1546 kráľ Ferdinand I. Podľa zachovaných historických prameňov ho usporadúvali do konca 18. storočia. Podnetom na jeho obnovenie, ako uviedol starosta Peter Lakomčík, bol podobný jarmok, ktorý v Slovenskej Ľupči usporiadali v auguste minulého roku, keď si pripomenuli 750. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Okrem turíčneho jarmoku boli v Slovenskej Ľupči jarmoky aj na Tri krále a na svätého Jakuba. (tasr)


Zdroj: www.sme.sk /04-06-2001/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Martin > Michalský jarmok

V nedeľu 2.októbra sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine –Jahodníckych hájoch uskutoční ďalšie z cyklu XV.národopisného roka – tradičný Michalský jarmok. Predstavia sa na ňom viacerí ľudoví remeselníci a výrobcovia najmä z oblasti severozápadného Slovenska s ukážkami tradičných remesiel a výrob.

SNM-EM: Michalský jarmok

28. septembera 2003 sa bude v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu slovenskej dediny konať akcia: Michalský jarmok – tradičné každoročné jarmočné stretnutie s ľudovými výrobcami zo severozápadného Slovenska

Hrad Slovenská Ľupča

Hrad v Slovenskej Ľupči sa týči na strmom skalnom brehu nad obcou. Od stredoveku dodnes obývaný objekt predstavuje komplex stavieb z rôznych období, dokumentujúcich vývoj hradu od 13. do 19.storočia. Hrad vznikol pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr menil majiteľov, ktorí ho prispôsobovali svojím požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby.