Vyberte sa v Slovenskom národnom múzeu na prechádzku k pyramídam

Slovenské národné múzeum v pondelok 31. mája 2010 sprístupnilo návštevníkom technologickú novinku, ktorá im umožní vrátiť sa o tisíce rokov späť do čias faraónov. Interaktívny kiosk Večný Egypt, ktorý vezme fanúšikov egyptológie na cestu časom, darovala Slovenskému národnému múzeu spoločnosť IBM.

Generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka, spoločne s generálnym riaditeľom IBM Slovensko Romanom Brestovanským, slávnostne odovzdali kiosk do užívania návštevníkom SNM-Archeologického múzea na Žižkovej ulici v Bratislave.


“Virtuálni cestovatelia môžu prostredníctvom kiosku spoznávať krásy starého Egypta a vybrať sa na poznávací výlet k trom významným pamiatkam – pyramídam a Sfinge v Gize, Luxorskému chrámu a Tutanchamonovej hrobke v Údolí kráľov,” vyzdvihol Roman Brestovanský. “Kiosk veľmi vhodne doplnil expozície SNM-Archeologického múzea,” dodal Rastislav Púdelka.


Kiosk je nadstavbou k virtuálnemu prostrediu dostupnému na webovej stránke Eternal Egypt a ponúka jedinečnú skúsenosť ponoriť sa do tajov starého Egypta. Návštevníci múzea si môžu v kiosku vybrať prehliadku so sprievodcom alebo spoznávať pamiatky a jednotlivé cenné artefakty na vlastnú päsť. V Tutanchamonovej hrobke napríklad uvidíte všetky artefakty, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Egyptskom múzeu v Káhire tak, ako ich našiel v roku 1922 Howard Carter.


Viac informácií o IBM nájdete na stránke http://www.ibm.com/sk/sk/
Viac informácií o SNM nájdete na stránke http://www.snm.sk/
Viac sa o projekte Večný Egypt dozviete na stránke www.eternalegypt.org

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Bratislava: MP3 sprievodca centrom mesta

27. mája 2008 – Zahraniční návštevníci hlavného mesta Bratislava môžu prvýkrát využiť MP3 audio sprievodcu centrom mesta. Ako agentúru SITA dnes informoval jeden z autorov projektu Bratislava Audio Tour Braňo Pokrivčák, najzaujímavejšie miesta hlavného mesta približuje v anglickom jazyku jedenásť textov v celkovom trvaní viac ako 40 minút.

Osemdesiat rokov národného múzea v hlavnom meste

Osemdesiate výročie od slávnostného otvorenia v Bratislave oslávi začiatkom mája Slovenské národné múzeum (predtým Zemedelské múzeum). Jubileum svojho vzniku si múzeum, ktoré má v súčasnosti najvyšší počet zbierok na Slovensku, pripomenie presne 4. mája. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Huttanová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea (SNM), pred 80 rokmi – 4. mája 1930 sa v novopostavenej sídelnej budove Zemedelského múzea na Vajanského nábreží na jej slávnostnom otvorení zišli vtedajší najvyšší predstavitelia politického a verejného života Československa, zástupcovia diplomatického zboru, kultúrnych inštitúcií, hospodárskych korporácií, vysokých a špecializovaných škôl s poľnohospodárskym zameraním. Prvých návštevníkov múzea čakali expozície troch novozriadených múzeí – Zemedelského múzea (1924), Lesníckeho múzea (1927) a Slovenského vlastivedného múzea (1923).

Novým generálnym riaditeľom SNM je Rastislav Púdelka

Výberová komisia dňa 18. januára 2010 po vypočutí kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea odporučila ministrovi kultúry vymenovať do funkcie víťaza výberového konania Rastislava Púdelku, riaditeľa SNM – Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Výberového konania sa zúčastnili štyria kandidáti, ktorí splnili stanovené podmienky potrebné na výkon tejto funkcie a boli pozvaní na vypočutie. Minister kultúry odporúčanie výberovej komisie akceptuje, nový generálny riaditeľ SNM by sa mal funkcie ujať od 1.2.2010.