Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.

Do hrobky sa dá dostať len cez niekoľko kilometrov dlhú púštnu cestu, na ktorej je možné vidieť známu Stupňovitú pyramídu. V nej sa nachádzali ostatky dvoch vysokopostavených úradníkov z piatej dynastie faraónov (2500-2350 p.n.l.): otca ležiaceho v hlavnej sále hrobky a jeho syna, ktorého pozostatky sa nachádzali v priľahlej sále. Na objave sú najpútavejšie žiarivé farby, ktorými sú pomaľované falošné dvere synovej hrobky. Egypťania sa domnievali, že cez ne musí prejsť duša zosnulého do ríše mŕtvych. Pod vchodom do druhého sveta sa nachádza malý obetný oltár.


“Hrobka syna je jedinečná a neuveriteľná,” vysvetlil odborník, ktorý dodal, že pri falošných dverách sa nachádza obetný oltár a úradníka je možné vidieť “v rozličných pozíciách, pri ktorých sa ukazuje krása” farieb. “Nádhera, ktorá sa pravdepodobne nikdy nenašla v inej hrobke,” uviedol Hawass. “Ako je možné, že tieto farby, ktoré sú podľa môjho názoru najneuveriteľnejšie, aké sa v hrobke podarilo nájsť, vydržali obdobie dlhé 4200 rokov?,” pýta sa Hawass. Výskumníci tiež našli veľké množstvo artefaktov a predmetov používaných pri smútočných obradoch v starovekom Egypte. Tieto pred vykrádačmi hrobov zrejme ochránila veľká hĺbka, v ktorej sa nachádzali.


Informáciu zverejnila webová stránka elmundo.es.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odkiaľ pochádzalo zlato starovekého Egypta

Civilizácia starovekého Egypta neustále podnecuje ľudskú predstavivosť. Väčšine z nás sa pri vyslovení mena tejto krajiny zázrakov vynorí pred očami zem prastarej kultúry, rieka Níl, pyramídy, podivuhodné náboženstvo a zlaté poklady. Každý si okamžite spomenie na zlaté klenoty nepredstaviteľnej ceny, ktoré sa našli v hrobke bezvýznamného panovníka Tutanchamona a pokúša sa predstaviť si nesmierne bohatstvá, ktoré museli ukrývať hrobky veľkých kráľov: Ramesse II., Amenhotepa III., Thutmose I. a IV., či Setiho I…
V staroveku sa Egypt považoval za krajinu zlata. Zachoval sa list, ktorý okolo roku 1400 pr. Kr. napísal mitanský panovník Tuštattu egyptskému kráľovi Thutmose IV.: „Pošli mi rýchlo mnoho zlata, aby som mohol realizovať svoje zámery, pretože zlato je v tvojej zemi ako prach.“ Zlato bolo v starom Egypte naozaj extrémne hojné, napriek tomu však bolo podľa niektorých egyptológov vyhradené len pre nobilitu.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.