Vnuk mecenáša A. Muchu si nemohol pozrieť Slovanskú epopej

Obrázok k článku

Šesťdesiatdvaročný Charles Crane, ktorého starý otec financoval práce českého umelca Alfonsa Muchu osemnásť rokov, je sklamaný z návštevy Českej republiky. Do Európy pricestoval z USA, aby mohol vidieť historické dielo secesného maliara Slovanská epopej, to sa mu však nepodarilo. "Veľmi ma to sklamalo. Spory spôsobili, že ju nemôže vidieť už vôbec nikto. A to je smutné," uviedol. "Dedko Prahu aj vtedajšie Československo miloval, a preto aj mňa mesto veľmi zaujíma. Aj keď som deda nikdy nepoznal, pretože zomrel desať rokov pred mojím narodením, cítim povinnosť starať sa o jeho odkaz," vysvetlil dôvod, prečo sa rozhodol podporiť potomka slávneho maliara Johna Muchu v jeho boji o umiestnenie diela na dôstojné miesto.
Veľkoformátové obrazy českého maliara Alfonsa Muchu boli dlhodobo vystavené na zámku v Moravskom Krumlove, záujem o nich však prejavila Praha, ktorej umelec dielo venoval. Údajne však neboli splnené všetky podmienky "dôstojného uloženia". "Darovacia zmluva, ktorou Alfons Mucha venuje epopej Prahe je síce platná, ale nie účinná. Nebola totiž splnená podmienka dôstojného a pre epopej výlučne určeného výstavného stánku," vysvetlil dávnejšie starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. Mestský úrad obrazy v októbri exekučne zaistil na základe požiadavky časti Muchových potomkov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Český pamiatkár odsúdený za nečinnosť

Bývalý vedúci odboru kultúry okresného úradu v Lounoch Petr Novák sa ocitol pred súdom kvôli havarijnému stavu zámku v Dobříčanoch pri Žatci. „Nevyužil všetky zákonné opatrenia, nevykonal žiadne opatrenia na ochranu a zabezpečenie pred vstupom, nezabránil ďalšiemu chátraniu, nepožiadal o financie na záchranu, hoci o týchto možnostiach vedel…“ – z tohto všetkého bol Novák obvinený. Súhrnne: marenie úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti s trestnou sadzbou jeden rok. Sudca okresného súdu v Lounoch nakoniec Nováka odsúdil na 6 mesiacov odňatia slobody s ročným podmienečným odkladom a na dvojročný zákaz činnosti vo vedúcej funkcii v oblasti pamiatkovej starostlivosti. „Neplnil řádně své povinnosti v souvislosti výkonem své funkce. Neučinil všechny kroky, které mohl. Nebylo sice možné zámek zachránit, ale bylo možné zabránit jeho dalšímu poškození a rozkrádání a zabezpečit ho,“ vyhlásil sudca JUDr. Petr Šilhan v rozsudku. Petr Novák, ktorý dnes rovnakú funkciu zastáva „o poschodie vyššie“, teda na krajskom úrade v Ústí nad Labem, sa proti rozsudku ihneď odvolal a tvrdí, že je absurdný.

Obnova.sk Fotografia