Tvorba ukrajinského maliara Lybu v Podhradí

Obrázok k článku

Výstavu obrazov ukrajinského maliara Vitalija Lybu sprístupili v stredu 26. januára 2011 v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. Výstavný pavilóne SNM Podhradie predstavuje maľby Vitalija Ivanoviča Lybu (1949), v ktorých sa venuje stvárneniu miest, krajinomaľbe a aj sakrálnej tematike. Častou témou jeho obrazov sú drevené chrámy charakteristické aj pre severovýchodné Slovensko a Zakarpatskú oblasť Ukrajiny.

Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM ďalej informovala, "Lybove diela sú významne ovplyvnené kresťanstvom a duchovnými motívmi. Jeho maľba Svätá Trojica bola vybraná ako dar, ktorý bývalý prezident SR Rudolf Schuster venoval počas návštevy Vatikánu najvyššiemu predstaviteľovi Rímskokatolíckej cirkvi pápežovi Jánovi Pavlovi II.".

Výstavu pripravilo SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry v spolupráci so Slovenským technickým múzeom a potrvá do 23. februára 2011. Výber z Lybovej tvorby nájdu záujemcovia vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici 16 v Bratislave denne okrem utorka od 10:00 do 17:00. Podrobnosti možno nájsť na http://www.snm.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.