Viedenskému múzeu hrozí strata maľby od Vermeera

Umeleckohistorické múzeum Viedeň možno príde o dielo Alegória maliarstva od Johannesa Vermeera. Rakúske ministerstvo kultúry priznalo, že dostalo žiadosť o vrátenie tohto diela, ktoré múzeum vystavuje od roku 1946. V roku 1940 ho kúpil nacistický diktátor Adolf Hitler. Plánoval ho umiestniť vo svojom múzeu, ktoré chcel postaviť v rakúskom Linzi. Pre múzeum by to bola “bolestivá strata,” povedala o možnej reštitúcii riaditeľka Umeleckohistorického múzea Sabine Haag, ktorá považuje Alegóriu maliarstva za “absolútny klenot”.

Na základe reštitučného zákona z roku 1998 vrátilo Rakúsko pôvodným majiteľom zhruba 10 000 umeleckých diel, ktoré ukradli nacisti po anektovaní Rakúska v roku 1938. Tento prípad je však podľa odborníkov a odborníčok diskutabilný. Maľba patrila od 19. storočia rodine Czerninovej. Jaromir Czernin ju oficiálne predal Hitlerovi za 1,65 milióna ríšskych mariek. Žiadosť rodiny o reštitúciu zo šesťdesiatych rokov zamietli na základe toho, že predaj bol dobrovoľný a cena bola adekvátna. Podľa novej expertízy, ktorú si objednala rodina, však Czernina k predaju prinútili. “Nemal inú možnosť, musel to predať, aby zabezpečil bezpečnosť rodiny,” vyhlásil pre denník Der Standard právnik rodiny Andreas Theiss. Jaromir Czernin bol švagrom rakúskeho kancelára Kurta von Schuschnigga, ktorý sa pripojeniu Rakúska k Veľkonemeckej ríši najprv vzpieral, a navyše, jeho manželka mala židovský pôvod. Podľa Evy Blimlinger z rakúskej komisie skúmajúcej pôvod umeleckých diel nová expertíza neobsahuje “žiadne nové dokumenty”. Wolfgang Zinggl zo strany Zelení, ktorá zákon o reštitúciách podporila, sa bojí, aby tento prípad nezatienil “ďalšie, ktoré sú jasnejšie a už sú dlho odkladané”. Takým je napríklad prípad niekoľkých diel, vrátane siedmich od Egona Schieleho v zbierke súkromného Leopold Museum. Súkromné inštitúcie ako také nie sú predmetom zákona z roku 1998. Spomínaná komisia skúma pôvod každého diela, ktoré sa dostalo do verejných zbierok od nástupu nacistov k moci. V roku 2006 nebolo Rakúsko schopné späť odkúpiť maľby od Klimta, ktoré pôvodný majiteľ následne predal za rekordnú sumu 135 miliónov dolárov. Podľa agentúry AFP je možné, že Vermeerovo dielo by predali za podobnú sumu.


 


© 2007-2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Farby a chute jesene na plátnach Jána Bergera

Galéria NOVA prináša ďalšie „rodinné striebro“ slovenského výtvarníctva.
Ak vás vrtkavé jesenné počasie nezláka do prírody, vyrazte za kultúrou. Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave už tradične prezentuje to najlepšie z diel súčasných slovenských výtvarných umelcov. Tentoraz pozýva na predajnú výstavu najnovších malieb Jána Bergera, ktorá potrvá od 6. septembra do 2. októbra 2004.

V Los Angeles ukradli vzácnu zbierku diel Andyho Warhola

Z domu losangeleského biznismena ukradli zbierku diel Andyho Warhola v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, informovala v piatok 11. septembra 2009 tamojšia polícia. Kolekcia obsahuje 10 známych obrazov slávnych športovcov, ktoré Warhol namaľoval koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Sú medzi nimi napríklad boxerský šampión Muhammad Ali, tenistka Chris Evert, basketbalová hviezda Los Angeles Lakers Kareem Abdul-Jabbar, krasokorčuliarka Dorothy Hamill alebo O.J. Simpson.

El Grecova maľba sa vracia domov po 400 rokoch

Londýn 9. decembra (TASR) – Donedávna neznámy obraz španielskeho maliara gréckeho pôvodu El Greca vydražili v stredu v londýnskej aukčnej sieni Christie’s za 789 250 libier šterlingov (44,7 mil. Sk).
Obraz objavili náhodou v jednom byte v Španielsku, kde ležal zabalený v papieri celé desaťročia. Dielo sa vracia po 400 rokoch na grécky ostrov Kréta, kde sa v roku 1541 svetoznámy maliar narodil.