Viedenskému múzeu hrozí strata maľby od Vermeera

Umeleckohistorické múzeum Viedeň možno príde o dielo Alegória maliarstva od Johannesa Vermeera. Rakúske ministerstvo kultúry priznalo, že dostalo žiadosť o vrátenie tohto diela, ktoré múzeum vystavuje od roku 1946. V roku 1940 ho kúpil nacistický diktátor Adolf Hitler. Plánoval ho umiestniť vo svojom múzeu, ktoré chcel postaviť v rakúskom Linzi. Pre múzeum by to bola “bolestivá strata,” povedala o možnej reštitúcii riaditeľka Umeleckohistorického múzea Sabine Haag, ktorá považuje Alegóriu maliarstva za “absolútny klenot”.

Na základe reštitučného zákona z roku 1998 vrátilo Rakúsko pôvodným majiteľom zhruba 10 000 umeleckých diel, ktoré ukradli nacisti po anektovaní Rakúska v roku 1938. Tento prípad je však podľa odborníkov a odborníčok diskutabilný. Maľba patrila od 19. storočia rodine Czerninovej. Jaromir Czernin ju oficiálne predal Hitlerovi za 1,65 milióna ríšskych mariek. Žiadosť rodiny o reštitúciu zo šesťdesiatych rokov zamietli na základe toho, že predaj bol dobrovoľný a cena bola adekvátna. Podľa novej expertízy, ktorú si objednala rodina, však Czernina k predaju prinútili. “Nemal inú možnosť, musel to predať, aby zabezpečil bezpečnosť rodiny,” vyhlásil pre denník Der Standard právnik rodiny Andreas Theiss. Jaromir Czernin bol švagrom rakúskeho kancelára Kurta von Schuschnigga, ktorý sa pripojeniu Rakúska k Veľkonemeckej ríši najprv vzpieral, a navyše, jeho manželka mala židovský pôvod. Podľa Evy Blimlinger z rakúskej komisie skúmajúcej pôvod umeleckých diel nová expertíza neobsahuje “žiadne nové dokumenty”. Wolfgang Zinggl zo strany Zelení, ktorá zákon o reštitúciách podporila, sa bojí, aby tento prípad nezatienil “ďalšie, ktoré sú jasnejšie a už sú dlho odkladané”. Takým je napríklad prípad niekoľkých diel, vrátane siedmich od Egona Schieleho v zbierke súkromného Leopold Museum. Súkromné inštitúcie ako také nie sú predmetom zákona z roku 1998. Spomínaná komisia skúma pôvod každého diela, ktoré sa dostalo do verejných zbierok od nástupu nacistov k moci. V roku 2006 nebolo Rakúsko schopné späť odkúpiť maľby od Klimta, ktoré pôvodný majiteľ následne predal za rekordnú sumu 135 miliónov dolárov. Podľa agentúry AFP je možné, že Vermeerovo dielo by predali za podobnú sumu.


 


© 2007-2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”

Na prilákanie návštevníkov samotné expozície nestačia

29. januára 2005 (SITA) – Múzeum v Kežmarku zaznamenalo v minulom roku takmer 38-percentný nárast návštevnosti. Kým v roku 2003 si expozície Múzea pozrelo takmer 31 600 návštevníkov, v minulom roku ich už bolo vyše 43 500. Najväčší záujem z jednotlivých expozícií púta už tradične Kežmarský hrad. K zvýšeniu návštevnosti v minulom roku prispeli najvýraznejšie “podujatia, ktoré robíme na hrade,” uviedla pre SITA riaditeľka Múzea Erika Cintulová. K najzaujímavejším patrili nočné prehliadky hradu, či divadelné predstavenia, ktoré priblížili dejiny hradu a regiónu.

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.

Matica slovenská by mala získať vybraný majetok štátu

8. februára 2005 (SITA) – Na Maticu slovenskú by mal prejsť od 1. júna vybraný majetok štátu. Takýto návrh zákona pripravil poslanec NR SR František Mikloško, dnes sa ním bude zaoberať Legislatívna rada vlády. Na Maticu by mala prejsť podľa návrhu historická II. budova Matice slovenskej na Mudroňovej ulici v Martine, kde sa nachádza prevažná časť správy Matice slovenskej. Matica by tiež mala získať tzv. Beňuškov dom v Martine, administratívnu budovu v Priekope a kaštieľ v Necpaloch.

Výstava výtvarných prác odsúdených a obvinených

BANSKÁ BYSTRICA 31. januára 2005 (SITA) – Olejomaľby, kresby, stavby zo špajdlí, ale aj sošky z typického väzenského materiálu – chlebovej striedky môžu vidieť návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na výstave výtvarných a remeselných prác väzňov Čo je v nás. Jej už šiesty ročník pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici.