Verejnosť rozhodne, ktorú vzácnu zvonicu zrekonštruujú

Nadácia VÚB podporí v rámci programu Poklady môjho srdca rekonštrukciu jednej zo vzácnych zvoníc, ktorú vyberú Slováci. Hlasovať môžu počas celého novembra na stránke www.vub.sk/zvonice a vybrať jednu, ktorá získa na rekonštrukciu sumu do výšky 70-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa banky Alena Walterová.

Na Slovensku je vyše desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok. Mnohé z nich sú v narušenom alebo dezolátnom stave. Nadácia VÚB pomáha tento stav zmeniť, prispela na obnovu desiatok objektov kultúrneho dedičstva. V rámci programu Poklady môjho srdca sa rozhodla tento rok podporiť práve vzácne starobylé zvonice. Zvonice vznikali ako voľne stojace objekty, často v areáli kostola. Hlas zvonov okrem zvolávania veriacich oznamoval čas, dôležité udalosti, burcoval pozornosť pri pohromách, najmä požiaroch a vojnách. “Historická a kultúrna hodnota týchto objektov je obrovská. Žiaľ, často sa stáva, že ich nájdeme v zlom stave. Správcovia nemajú dostatok prostriedkov na rekonštrukciu, preto som veľmi rád, že im môžeme pomôcť,” povedal predseda Správnej rady Nadácie VÚB Ignacio Jaquotot.


Projekt ocenila aj generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. „Okrem dobrej vôle prispieť finančnými prostriedkami na obnovu konkrétnej architektonickej pamiatky nás zaujala myšlienka zaangažovania verejnosti do procesu výberu víťazného objektu. Spontánnym spôsobom tak Nadácia VÚB prispieva k zvyšovaniu povedomia našich občanov o hodnotách kultúrneho dedičstva na Slovensku, čo vnímame akoby ďalšiu pridanú hodnotu tohto počinu nadácie,“ vyhlásila.


Podporiť je možné zvonice v Sobotišti, Kameňanoch, Vrbove, Zlatej Idke, Svätom Juri, Drienčanoch, Krokave, Rimavskej Sobote-Dúžave, Čeríne a Rybníku. Zvonica s najvyšším počtom hlasov získa finančné prostriedky na rekonštrukciu. Výsledky Nadácia VÚB oznámi začiatkom decembra.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančná zvonica vo Vrbove

Zvonica vo Vrbove bola postavená pravdepodobne ešte v 16. storočí v gotickom štýle. Neskôr, v roku 1644, bola renesančné prestavaná a dostala súčasnú podobu. Zvonicu opravovali už v roku 1726 a neskôr v roku 1971, kedy bola reštaurovaná výzdoba fasády. Po 40 rokoch od poslednej rekonštrukcie však zvonica bola už v dosť zlom stave. Srdcom zvonice sú tri zvony, ktoré nesie drevená zvonová stolica. Najstarší zvon pochádza zo 14. storočia a uliali ho v najvýznamnejšej gotickej zvonolejárskej dielni v Spišskej Novej Vsi. Rovnakého pôvodu je aj veľký zvon z roku 1515. Tretí zvon uliali v roku 1653 v Prešove. Malý zvon, ktorý sem v roku 1922 priniesli z Ľubických kúpeľov, sa nepoužíva.

Odpovede

Comments are closed.