Verejnosť môže hlasovať za najkrajšiu obnovenú pamiatku

Verejnosť môže od včera do 18. apríla hlasovať za najkrajšiu obnovenú pamiatku. Hovorca SPP Ondrej Šebesta priblížil, že hlasujúci vyberú spomedzi 31 súťažiacich národných kultúrnych pamiatok tú, ktorá získa špeciálne ocenenie – Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP. Verejné on-line hlasovanie na stránke www.kpr-fenix.sk je súčasťou 15. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry SR a generálnym partnerom Nadácia SPP. Paralelne tak s verejným hlasovaním vyberá odborná porota zložená z odborníkov a zástupcov partnerov súťaže víťazov, ktorí získajú osvedčenie o udelení ceny a tiež finančnú odmenu od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP vo výške 10 000 eur.

„Pri výbere pamiatok sa ako odborná porota zameriavame hneď na niekoľko aspektov. Od tej najprísnejšej odbornosti, zvládnutia rekonštrukcie a reštaurátorských prác, až po to, aký má pamiatka vplyv na svoje okolie. Každá pamiatka má svoj príbeh historický a potom má príbeh svojej obnovy. Obidva pohľady sú pri rozhodovaní dôležité,“ objasnil kritériá člen odbornej poroty súťaže a člen správnej rady Nadácie SPP Ladislav Snopko. Zverejnenie výsledkov súťaže je plánované na máj 2022. Šebesta doplnil, že hostiteľom slávnostného odovzdávania ocenení bude víťaz uplynulého ročníka – Kubínyiovský kaštieľ vo Vyšnom Kubíne. Pobyt v ňom je aj atraktívnou výhrou pre všetkých, ktorí sa zapoja do on-line hlasovania.

Správkyňa Nadácie SPP Eva Guliková podotkla, že súťaž dostala aj novú vizuálnu identitu v podobe nového loga, ktoré vychádza z motívu bájneho vtáka Fénixa, znovuzrodeného z vlastného popola. Fénix v logu je štylizovaný do gesta ruky v tvare známeho „OK“ – symbolu uznania, súhlasu a potvrdenia, že je všetko v poriadku. Aj pre Cenu Nadácie SPP bolo vytvorené špeciálne logo, ktoré je v podobe symbolu „Like“ – „palec hore“, známeho zo sociálnych sietí.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede