Veľvyslanectvo USA plánuje postaviť atraktívnejší plot

Veľvyslanectvo USA v SR venovalo otázke stavby ochranného plota okolo svojho sídla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave článok na svojej internetovej stránke, ktorý je doplnený fotgrafiou súčasného stavu a vizualizáciou návrhu.Veľvyslanectvo USA plánuje nahradiť súčasné oplotenie okolo budovy Hviezdoslavovho námestia atraktívnejším čiernym kovovým plotom, podobným tomu, ktorý je pred Bielym domom a inými vládnymi budovami vo Washingtone. Nový plot bude iba trochu vyšší než ten súčasný, a uzatvorený priestor bude približne rovnako veľký ako ten v súčasnosti.

Nový plot bude v porovnaní s tým súčasným zlepšením, v zmysle kvality aj vzhľadu. Okrem plotu budú nahradené aj nevzhľadné betónové bariéry, ktoré obkolesujú veľvyslanectvo dnes. Tieto zmeny posilnia bezpečnosť ale aj skrášlia Hviezdoslavovo námestie v porovnaní so súčasným stavom.

Oplotenie okolo ambasády je potrebné, pretože nanešťastie teroristické útoky sa môžu stať kdekoľvek, vzhľadom na možnosti a odhodlanie dnešných teroristických organizácií. Bombové útoky na Veľvyslanectvá USA v Nairobi a Dar Es Salaame v roku 1998, sa napríklad udiali v krajinách, ktoré boli všeobecne považované za bezpečné pre život a prácu. Bezpečnosť Američanov a Slovákov, ktorí pracujú na Veľvyslanectve USA, ako aj našich návštevníkov a Slovákov vo všeobecnosti, je pre nás najdôležitejšia a obvodový plot je potrebný pre túto bezpečnosť.

Je dôležité pamätať si, že útoky proti Americkým veľvyslanectvám sa skončili oveľa väčším počtom obetí alebo ranenými medzi miestnymi obyvateľmi, než medzi tými, ktorí boli na ambasáde. Kvalitnejšia bezpečnosť je potrebná k odradeniu teroristov v zmysle, že veľvyslanectvo je “ľahkým cieľom”, že je alebo že by bolo ľahké naň zaútočiť. Preto zlepšená bezpečnosť na ambasáde bude slúžiť nielen našim zamestnancom a návštevníkom, ale aj občanom Bratislavy. Chceme zminimalizovať riziko pre veľký počet ľudí na Hviezdoslavovom námestí a v jeho okolí.

Od navrhnutia projektu v septembri 2001 sme informovali o špecifikách plánu, vyžiadali sme si postoje a hodnotenia od relevantných osôb a organizácií v určitých intervaloch a prispôsobovali sme im dizajn projektu. Rovnako Staré mesto ako aj Hlavné mesto podpísali dohodu s veľvyslanectvom o povolení tohto projektu. Projekt výstavby je naplánovaný na začiatok tejto jari po obdržaní konečných povolení.
Plot má byť dočasný, nie permanentný. Slovensko je na zozname krajín, kde sa plánuje nová budova pre veľvyslanectvo a aktívne sa hľadá vhodný pozemok. Vláda USA zvažovala niekoľko možných pozemkov, ale neboli sme shcopní vybrať jeden, ktorý by schválili slovenskí predstavitelia. Keď sa vyberie pozemok, bude trvať niekoľko rokov získať ho, navrhnúť, postaviť a obývať novú budovu. Po dokončení nového veľvyslanectva, bezpečnostný plot odstránime a námestie dáme do pôvodného stavu. Avšak presťahovanie ambasády v budúcnosti nerieši dnešné problémy bezpečnosti.

V súhrne, vylepšenia ktoré teraz navrhujeme, sú iba dočasné a zlepšia atraktivitu súčasného obvodového plotu, ďalej odradia teroristické útoky, ktoré by mohli postihnúť ako Slovákov tak aj Američanov. Aj my si veľmi ceníme krásu Hviezdoslavovho námestia a veľmi sa ju snažíme zachovať.

Zdroj: http://bratislava.usembassy.gov/cis/sk041.html

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O okolí Veľvyslanectva USA sa diskutuje

Veľvyslanectvo USA sa od teroristických útokov na WTC a Pentagón v roku 2001 snaží o posilnenie ochrany svojej budovy na Hviezdoslavovom námestí. Navrhované opatrenia však narážajú na odpor.
Veľvyslanectvo chce posilniť bezpečnosť vybudovaním vysokého kovového plota a ďalšími ochrannými prvkami.

Plot okolo ambasády USA nebude

Trojmetrový bezpečnostný plot pred ambasádou USA v Bratislave nebude. Dohodli sa na tom v stredu americký veľvyslanec Ronald Weiser s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským a starostom mestskej časti Staré mesto Petrom Čiernikom.

Proti plotu pred ambasádou USA protestovalo asi sto ľudí

BRATISLAVA 21. februára 2004 (SITA) – Približne sto ľudí dnes od 14:00 protestovalo proti plánovanému oploteniu amerického veľvyslanectva pred jeho sídlom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Pokojná demonštrácia s transparentmi, na ktorých boli heslá Stop oploteniu, či Plot áno, ambasádu nie, trvala približne hodinu.

Stanovisko MK SR k oploteniu veľvyslanectva USA

V roku 2002 podpísal primátor Bratislavy zmluvu s veľvyslanectvom USA v Bratislave, v ktorej je garantované právo veľvyslanectva realizovať všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. V zmluve sa uvádza: „Mesto týmto poskytuje Spojeným štátom výlučné a neobmedzené právo kontrolovať všetok prístup do Bezpečnostnej zóny, vrátane práva vylúčiť všetku premávku vozidiel. (…)

Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia

Stanovisko hlavného mesta SR Bratislava k vybudovaniu ochranného oplotenia pred budovou zastupiteľského úradu USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

Samospráva hlavného mesta SR Bratislava vníma rozhodnutie Ministerstva kultúry SR o zrušení stanoviska Krajského pamiatkového úradu Bratislava predovšetkým ako politické rozhodnutie, ktoré je motivované snahou vlády SR o ústretovosť a záujmom na dobrých bilaterálnych vzťahoch s administratívou Spojených štátov v čase zavŕšenia integračných snáh Slovenska do Európskej únie a NATO.