Vďaka projektu Česká cesta získala Senica milión eur na múzeum

Obrázok k článku

Senica bude mať svoje mestské múzeum v historickej budove bývalého letohrádku, ktorý neskôr slúžil telovýchovnému spolku Sokol. Samospráva získala na svoj projekt múzea s názvom Česká cesta viac ako milión eur z programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou. Cezhraničným partnerom Senice je mestečko Klobouky u Brna, ktoré si obnoví časť svojho zámku a rozšíri expozície národopisného múzea. Cieľom cezhraničného projektu je zviditeľniť menej známe kultúrne dedičstvo.

 

Senica budovu Sokolovne kompletne zrekonštruuje, zároveň jej prinavráti vzhľad z konca 19. storočia. Okrem muzeálnych expozícií v nej bude priestor pre multifunkčnú sálu s javiskom, klubovne, ale aj zázemie pre návštevníkov a zamestnancov. V podkroví bude umiestnený model centra Senice z konca 19. storočia. Aj keď je Senica mestom s bohatou históriou, mestské múzeum, ktoré by ju prezentovalo, momentálne nemá.

 

Nosná expozícia múzea bude podľa Ľuboša Hazuchu z Mestského úradu v Senici venovaná historickej obchodnej Českej ceste, ďalšie priblížia históriu samotného letohrádku veľkostatkára Vagyona, vzniku Československej republiky a minulosť telovýchovného spolku Sokol. Prezentované budú aj archeologické nálezy z územia Senice.

 

O zriadení múzea sa v Senici hovorí už niekoľko rokov. Koncom roku 2015 poslanci mestského zastupiteľstva schválili štatút múzea, ktoré bude organizačne patriť pod Mestské kultúrne stredisko v Senici.

 

Celkové výdavky na cezhraničný projekt Česká cesta boli vyčíslené na viac ako 1,5 milióna eur. Z programu cezhraničnej spolupráce Interreg získala Senica milión eur, samospráva sa bude na projekte podieľať čiastkou 53-tisíc eur. Klobouky u Brna získali nenávratný finančný príspevok 415-tisíc eur, tamojšia samospráva bude projekt spolufinancovať čiastkou 46-tisíc eur.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články