Historická cesta mestom Spišská Belá

Kaštiel Stážky

Vylepšiť ponuku cestovného ruchu je jeden z hlavných zámerov projektu Historická cesta mestom Spišská Belá, na ktorú mesto získalo podporu z fondov Európskej únie. Historická náučná trasa mestom priblíži obyvateľom aj návštevníkom regiónu 20 historicky najzaujímavejších miest. Okrem tradičných zaujímavostí Spišskej Belej, ako sú gotický rímsko-katolícky kostol sv. Antona Pustovníka, kaštieľ v Strážkach, renesančné zvonice v Strážkach a Spišskej Belej, zavedie historická cesta záujemcov aj na miesto bývalej židovskej synagógy, mlyna či kostola sv. Valentína. Náučná cesta priblíži záujemcom aj významné osobnosti mesta, ktoré sa tu narodili alebo pôsobili. Zámerom projektu je, aby turisti strávili v meste aspoň jeden deň.

Na celkových nákladoch projektu vo výške 54 200 eur sa bude mesto Spišská Belá podieľať piatimi percentami. V rámci projektu na vytypovaných miestach osadia informačné panely minimálne v troch jazykových mutáciách. Na najnavštevovanejších miestach pribudne päť exteriérových turistických máp s vyobrazením historickej cesty. Návštevníkom budú k dispozícii aj skladacie turistické mapy. Súčasťou projektu je aj zakúpenie elektronických sprievodcov, ktoré si budú môcť návštevníci požičať v kaštieli v Strážkach, Múzeu J. M. Petzvala a v informačnom centre. Práce na projekte Historická cesta mestom Spišská Belá sa začnú v máji a ukončené by mali byť do konca tohto roku. Agentúru SITA informoval primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.