V Kráľovskom Chlmci sprístupnia zrekonštruované múzeum

Obrázok k článku

Komplexne zrekonštruovaná budova s modernizovaným priestorovým členením interiéru, inovatívnou technickou vybavenosťou a muzeálnym obsahom, je výsledkom cezhraničného projektu Dialóg múzeí v Kráľovskom Chlmci a maďarskom meste Cigánd. Slávnostné otvorenie obnovenej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha bude dnes, v pondelok 30. novembra. Informovala o tom riaditeľka Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia Gabriela Zvolenská.


Projekt Dialóg múzeí bol podporený z výzvy Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika. Partnermi projektu sa stali maďarské okresné mesto Cigánd a Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia v Kráľovskom Chlmci, ku ktorému sa ako projektový partner pridalo aj mesto Kráľovský Chlmec, majiteľ budovy múzea. Zriaďovateľom kultúrneho centra je Košický samosprávny kraj. Celkový rozpočet projektu pre slovenskú i maďarskú stranu bol 1 167 810 eur. Príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja bol pre Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia 181 220 eur a pre mesto Kráľovský Chlmec 295 970 eur, ktoré ich investovalo do rekonštrukcie objektu múzea.

 

Rekonštrukciou pamiatkovej budovy sa výrazne zlepšila jej infraštruktúra. Opravili exteriér aj interiér, vymenili okná a dvere. Vznikla bezbariérová zástavba podkrovia. Objekt má nové rozvody kúrenia, vetrania a inžinierske siete, čím sa zlepšili podmienky na prácu inštitúcie. Inštalovaná bola aj nová regulačná, riadiaca a meracia techniky, zlepšil sa aj odvod povrchových a odpadových vôd a urobili sa aj terénne úpravy. Po rekonštrukcii a obnove Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia môže ponúkať kvalitnejšie produkty kultúrnej turistiky na Vínnej ceste – tematickej ceste programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Mesto Kráľovský Chlmec je jednou z jej vstupných brán. Vďaka spolupráci miest Cigánd, Kráľovský Chlmec a Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia sa vytvoria základy cezhraničnej náučnej cesty s múzejnou tematikou.

 

Na prízemí východného krídla historickej budovy bude umiestnená stála výstava tunajšieho rodu Mailáthovcov a regulácie a protipovodňové opatrenia na riekach Bodrog, Latorica a Tisa. V hlavnej prízemnej časti, vo veľkej sále sa vytvorili priestory pre dočasné výstavy. V západnom krídle bude zariadená vedecká študovňa s múzejnou knižnicou. Na prízemí dostane priestor aj výtvarná galéria. V suterénnych a pivničných miestnostiach sa nachádza Kráľovská vínna apotéka so stálou výstavou Kráľovsko-chlmeckého vinohradníckeho rajónu. V podkroví vznikli priestory pre múzejnú pedagogiku a administratívu kultúrneho centra. Dôležitou kapitolou projektu bolo aj odkúpenie nádvoria, ktoré získalo do vlastníctva mesto. Po rekonštrukcii pribudne múzejnému areálu exteriérový festivalový priestor s malým javiskom, upraveným parkoviskom a zeleňou.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Holíč: V zámockej tabačiarni bude galéria či bibliotéka

Mesto Holíč postupne obnovuje Holíčsky zámok. Po vyčistení a otvorení zámockých vodných valov je na rade projekt rekonštrukcie a revitalizácie bývalej tabačiarne. Jedna z nevyužívaných budov v zámockom areáli v minulosti slúžila ako sušiareň tabaku, dnes je v zlom technickom stave. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a dotačnej politiky Katarína Turečková, mesto na jej obnovu získalo takmer 2,5 milióna eur z Regionálneho operačného programu. Po rekonštrukcii bude využívaná na osvetové účely a kultúrne podujatia. „Bude tu umiestnená stála expozícia ľudových tradícií, stála expozícia Holíčskej fajansy, galéria, čitáreň a bibliotéka, ale aj vysunutá expozícia turistickej informačnej kancelárie,“ uviedla Turečková. S rekonštrukciou by mali začať už čoskoro a jej ukončenie je plánované na september budúceho roka.

Kaštieľ v Snine opravia z eurofondov

Mesto Snina uspelo s projektom na rekonštrukciu kaštieľa , v ktorom plánuje rozsiahle úpravy. Výška celkovej investície podľa projektu predstavuje sumu 2 433 000 €, z toho nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie im prinesie 2 311 000 €. Mesto sa o peniaze uchádzalo v rámci výzvy regionálneho operačného programu Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov – intervencie do nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Radnica sa na financovaní projektu bude podieľať piatimi percentami oprávnených nákladov.