V židovskej synagóge v Dolnom Kubíne by mal vzniknúť Mediálny dom

Obrázok k článku

Mesto Dolný Kubín vdýchne niekdajšej židovskej synagóge a zároveň kinu nový život. Vzniknúť by tu mal Mediálny dom.

 

„Samospráva vytvorila komisiu, ktorá hľadá možnosti využitia synagógy. Vízií jej využívania je niekoľko. Nebude to však len o premietaní filmov. Kubínčania pod jednou strechou nájdu viaceré formy kultúrneho vyžitia. Židovská synagóga však stále nestratí svoj historický odkaz súčasnosti a zároveň svoje čaro,“ informuje samospráva prostredníctvom svojej internetovej stránky.

 

Pôjde o multifunkčnú sálu, kde bude kino a v tomto priestore sa budú môcť usporadúvať rôzne podujatia ako koncerty a vzdelávacie aktivity. Sídliť tu bude aj Mestská televízia Dolný Kubín a redakcia novín Kubín. Miesto by tu mala nájsť aj trvalá expozícia židovskej kultúry, ktorá je momentálne umiestnená v priestoroch Mestského kultúrneho strediska.

 

„Tento rok by mala vzniknúť štúdia, ktorá napovie, koľko financií bude stáť požadovaná prestavba trojpodlažnej budovy. Ak sa nevyskytnú nepredvídané udalosti a všetko pôjde podľa plánov, na rekonštrukciu by už mesto v budúcom roku chcelo žiadať o financie z nórskych fondov a rovnako sa uchádzať o financie z eurofondov a túto prestavbu podporí aj z vlastných zdrojov,“ dodáva radnica.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.