V Spišskej Sobote si pripomenú dielo sochára Jána Brokoffa

Sv. Jan Nepomucký - nejstarší plastika na Karlově mostě.

V Poprade si pripomenú 360. výročie narodenia barokového sochára Jána Brokoffa. Pri tejto príležitosti sa v Poprade-Spišskej Sobote uskutoční detská konferencia o živote a diele Jána Brokoffa, jedného z tvorcov barokovej Prahy, rodáka zo Spišskej Soboty. Spomienku iniciovala neformálna skupina občanov Spišskej Soboty. Podujatie sa uskutoční v spolupráci s odborom školstva, kultúry, mládeže a športu Mestského úradu v Poprade a spišskosobotskou pobočkou Podtatranskej knižnice v Poprade. Spomienková akcia spolu s konferenciou sa uskutoční 22. júna v priestoroch knižnice v Spišskej Sobote.
Delegovaní žiaci z popradských základných škôl sa oboznámia s charakteristikou baroka v umení, životom a dielom Jána Brokoffa. Sami aktívne vystúpia s príspevkami dopĺňajúcimi základné prednášky. Nasledovať bude krátka exkurzia za barokom v Mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota. Konferenciu zavŕši spomienka pri pamätnej tabuli tohto významného rodáka zo Spišskej Soboty.
Organizátori konferencie iniciovali aj spomienkový akt v Prahe, ktorá bola pôsobiskom Jána Brokoffa. Práve socha sv. Jána Nepomuckého, ktorú ešte do dreva vyrezal práve Ján Brokoff, bola prvou sochou umiestnenou na Karlovom moste. Z iniciatívy Popradčana žijúceho v Prahe Jána Simkaniča položia kyticu kvetov pri pamätnej tabuli Brokoffovcov na múre kostola sv. Martina rodáci Jána Brokoffa. Záštitu nad podujatím v Prahe prevzal riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe Ladislav Snopko.

Foto: Sv. Jan Nepomucký – nejstarší plastika na Karlově mostě. Návrh vypracoval arch. Jean Baptiste Mathey, baron M. B. Wunschwitz ji dal ulít z bronzu podle dřevěné sochy Jana Brokofa v Norimberku zvonařem J. W. Heroldtem. Dřevěný model vyřezal Jan Brokof 1682 podle hliněné skici vídeňského sochaře Matyáše Rauchmüllera. Socha byla odhalena roku 1683.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria predstaví architekta G. Majunkeho

Tatranská galéria v Poprade s Múzeom v Kežmarku pripravili vo Vile Flóra v Starom Smokovci výstavu „Gedeon Majunke – architekt Tatier“, venovanú jednému z najaktívnejších architektov druhej polovice 19. storočia u nás. Majunke navrhol a postavil minimálne jednu tretinu stavieb v tatranských strediskách. V niektorých, ako Dolný Smokovec, Tatranská Polianka či Vyšné Hágy, bol aj ich generálnym projektantom a zhotoviteľom. Projektoval tiež budovy pre kúpele Kvetnica pri Poprade či Turzovské kúpele. V kúpeľných a turistických strediskách projektoval stavby v rôznych polohách švajčiarskeho štýlu. V mestskom prostredí sa inšpiroval renesanciou a manierizmom.

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.