V SNM otvorili výstavu o histórii Turkov na Slovensku

Turci na Slovensku je názov novej výstavy v Slovenskom národnom múzeu, ktorá prezentuje turecké pamiatky zo zbierok viacerých múzeí na Slovensku. Výstava približuje návštevníkom vyše 150-ročnú históriu Turkov na Slovensku, ktorá začala bitkou pri Moháči. Turecké výboje zanechali v dejinách nášho územia nezmazateľnú stopu. Turci po víťaznej bitke pri Moháči v roku 1526 na dlhšie obdobie ovplyvnili dejiny Európy a predovšetkým nášho územia.

Fiľakovský hrad sa v rokoch 1554-1593 stal sídlom sandžaku – správneho kraja Osmanskej ríše. Na výstave Turci na Slovensku sa preto objavia aj predmety z Fiľakovského hradu a z archeologického výskumu zaniknutého tureckého hradu Sobôtka pri Rimavskej Sobote. Turecký svietnik, komorové kachlice, poháre, medené misy, kalamár s arabským nápisom, „findža“ na kávu alebo fajky dokladajú každodenný život v mieri tureckých vojakov na našom území. Zaujímavosťou je drevená píšťala, ktorú darovali Turci obyvateľom Rimavskej Soboty za záchranu svojho tureckého veliteľa pred cisárskymi vojskami. Tóny píšťalky odvtedy ochraňovali mesto pred tureckými vpádmi.


Návštevníci výstavy môžu vidieť zbrane, výzbroj a zástavy tureckých vojenských oddielov, orientálny záves z mešity s nápisom z Koránu, originálny turecký stan. Výstavu dopĺňajú texty – zápisky z ciest slávneho tureckého cestovateľa zo 17. storočia Evlijá Čelebiho z jeho desaťzväzkovej Knihy cestovania.


Pre školské skupiny sú k výstave pripravené rôzne vzdelávacie programy a lektorské prehliadky, na ktoré je potrebné sa vopred objednať. Návštevníci si môžu výstavu Turci na Slovensku pozrieť v budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave denne okrem pondelka. Trvanie výstavy od 19. marca do 13. júna 2010.


Agentúru SITA informovala Jana Huttanová zo SNM.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…