V Skalici sprístupnia zrekonštruovanú radnicu

V Skalici ukončili rekonštrukciu radnice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Slávnostné otvorenie a prehliadka vynovených priestorov sa uskutočnia 15. mája 2010. Práce trvali takmer rok, zásadná rekonštrukcia a stavebné úpravy rešpektujú históriu budovy.

„Interiéry boli dizajnovo upravené do renesančného štýlu podľa návrhu architekta Jozefa Zamboja,“ informovala Martina Šebelová z oddelenia strategického rozvoja a marketingu mestského úradu. Aj zariadenie budovy je ladené v historizujúcom duchu. „Súčasťou zrekonštruovaných priestorov sú okrem iného rokovací stôl do konšelskej miestnosti a pre primátora, dubová pozlátená výzdoba, pracovné pulty, skrinky, osvetlenie, nové kreslá, vstupné dvere a historické renesančné obrazy,“ zhrnula Šebelová. Úpravy sa dotkli aj exteriéru budovy. Strechu radnice, ktorá bola v zlom technickom stave, kompletne opravili. Starú narušenú omietku odstránili a nahradili novou. Fasáda s historickou výzdobou zostala zachovaná, pričom staré prvky zrenovovali. Mesto na projekt obnovy radnice získalo dotáciu 1 044 453 eur, z toho 887 785 eur pochádza z finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu a zvyšok tvorí príspevok zo štátneho rozpočtu.


Pôvodne neskororenesančná budova radnice bola barokovo prestavaná v 18. storočí. Klasicistická oprava fasády v 19. storočí dala objektu dnešnú podobu. Od konca 18. storočia je budova sídlom mestskej správy. Objekt radnice je situovaný v centre pamiatkovej zóny mesta a je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nové múzeum na trnavskej radnici

8. marca 2007 – Až do jesene potrvá rekonštrukcia trnavskej radnice, ktorej vybrané ?asti prebudujú na múzeum. Ako povedal vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovi?, múzeum sprístupnia na budúci rok pri príležitosti 770. výro?ia založenia mesta.

Trnava má na radnici dobre vybavený žalár

Trnava má na radnici po dlhých rokoch opäť dobre vybavené väzenie. Pôvodný stredoveký žalár s reťazami a okovami sa koncom minulého roka podarilo doplniť replikami pôvodného nábytku. Žalár sa má stať atraktívnou súčasťou prehliadok najstaršej radničnej budovy, ktorá pochádza z prelomu 14. a 15. storočia.