V pivnici múzea našli šesť a pol tisíc rokov starú kostru

Obrázok k článku

Pracovníci archeologického múzea Penn Museum vo Philadelphii objavili v pivnici šesť a pol tisíc rokov starú kostru. Tá sa v nej nachádzala 85 rokov. Ako uviedli predstavitelia múzea, pozostatky sa im podarilo nájsť vďaka digitalizovaniu dokumentov, ktoré vznikli v rokoch 1922 až 1934 pri expedícii múzea s British Museum v Iraku.

Pri kontrole dokumentov pracovníci objavili správu o zabudnutej kostre. Taktiež zistili, že ju približne v roku 1930 vykopal archeológ Leonard Woolley pri výskume bývalého sumerského mestského štátu Ur. Okrem záznamov sa pracovníkom podarilo nájsť aj fotografie z miesta výkopu. Kostra patrila mužovi, ktorý zomrel vo veku 50 rokov a meral 178 centimetrov. Woolley jeho pozostatky objavil v hĺbke 12 metrov v bahne nachádzajúcom sa pod urským kráľovským cintorínom. Pracovníci múzea muža nazvali Noah (po slovensky Noe, pozn. SITA).

Objavené kosti teraz pomôžu výskumníkom zistiť viac o období, keď Noah žil. Hoci múzeum vlastní aj iné ľudské pozostatky z dávneho mesta Ur, Noah je od nich starší o približne dvetisíc rokov.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články