V múzeu bude výstava Euro, naša mena

Po Belgicku, Malte a Cypre prišla aj do Bratislavy výstava Euro, naša mena. Dnes ju v kaviarni Múzeum v Slovenskom národnom múzeu (SNM) otvorili minister financií Ján Počiatek……guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, riaditeľka odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva pre hospodárske a finančné záležitosti Linda Corugedo Steneberg a generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. Záujemcovia si výstavu budú môcť pozrieť od piatku do 7. februára a po dvoch týždňoch v Bratislave sa presťahuje do košického Domu techniky, kde bude do 27. februára.

Minister financií označil podujatie za jeden z čriepkov mozaiky, ktorý tvorí na Slovensku obraz o eure. Návštevníci spoznajú z informačných panelov a z kvízov históriu vzniku spoločnej meny, pamätné mince, proces výroby peňazí a ich ochranné prvky a zistia aj, či spôsobilo euro nárast cien, ako menu prijala verejnosť, ale aj koľkokrát by sa dala obaliť Zem okolo rovníka eurovými bankovkami, ktoré sú v obehu, poukladanými vedľa seba. Počas celých dvoch týždňov bude návštevníkom k dispozícii aj lektor pripravený odpovedať na ich otázky. Organizátori pre najmenších pripravili detský kútik s počítačovými hrami na dotykových obrazovkách.

Výstava nadväzuje na predchádzajúcu, ktorá sa však venovala len genéze euromincí. Tá trvala od roku 2004 do 2006 a navštívila 11 štátov vrátane Slovenska. Podľa Lindy Corugedo Steneberg má nové podujatie širší záber, lebo sa snaží preklenúť rozdiel medzi objektívnou skutočnosťou a tým, ako ľudia euro subjektívne vnímajú.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Odpovede

  1. V múzeu bude výstava Euro, naša mena

    Dňa 5. 3. 2009 o 14.00 bude za účasti Viceguvernéra Národnej banky Slovenska pána Viliama Ostrožlíka, MBA otvorená v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine výstava s názvom Slovenské euromince s podtitulom Výtvarné návrhy slovenských strán eurových mincí.

Comments are closed.