SNM – Múzeu M. R. Štefánika získa netradične sošku Krištáľové krídlo

Ocenený Ondrej Šoth za balet o M. R. Štefánik

Balet Štátneho divadla Košice sa v sobotu 12. februára 2011 o 19:00 v Historickej budove SND v Bratislave predstaví divákom s dlho očakávanou tanečnou inscenáciou Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej M. R. Štefánik. Ako informoval hovorca košického divadla Svjatoslav Dohovič, predstavenie bude spojené aj s odovzdaním Krištáľového krídla 2010 Múzeu M. R. Štefánika.

“Po nerealizovanom novembrovom i decembrovom pozvaní sa konečne podarilo baletu hosťovať na národnej scéne Slovenska. Pozvanie na dielo o národnom hrdinovi prijali i mnohí významní predstavitelia spoločenského a politického života na Slovensku,” informoval Dohovič.

Predstavenie bude zároveň spojené s odovzdaním ceny Krištáľové krídlo 2010 Slovenskému národnému múzeu – Múzeu M. R. Štefánika. Ocenenie Krištáľové krídlo 2009 získal autor inscenácie Ondrej Šoth práve za spomenuté dielo. Už pri preberaní ocenenia avizoval, že cenu odovzdá múzeu, ktorého návšteva, ako aj návšteva ďalších miest spojených so životom Štefánika, boli hlavnou motiváciou vytvorenia netradičného multimediálneho predstavenia o najznámejšom slovenskom politikovi prvej polovice 20. storočia.

Predstavenie M. R. Štefánik je druhou časťou trilógie inscenácií s národnou tematikou v repertoári košického baletu s autorským podpisom súčasného generálneho riaditeľa SND. Prvou časťou bol balet Giselle a poslednou tanečné predstavenie Jánošík.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Inscenácia M. R. Štefánik bude mať svetovú premiéru

Štátne divadlo Košice pozýva na svetovú premiéru unikátneho multimediálneho tanečného predstavenia M. R. Štefánik, ktorá sa uskutoční 18. decembra 2009 v historickej budove. Umelecký šéf košického baletu Ondrej Šoth povedal, že ide o výnimočný projekt, aký sa neudial za posledných sto rokov, na ktorom spolupracoval so Zuzanou Mistríkovou a ďalšími tvorcami. „Štefánik bol a je dodnes jedinečnou osobnosťou, nielen pre mňa osobne, ale aj pre mnohých Slovákov, záhadnou a neznámou. Urobiť predstavenie o Štefánikovi vyžadovalo istú drzosť, ale aj odvahu. Zdá sa mi, že tejto témy sa u nás každý umelec akoby bál. Ja som v sebe našiel dostatok odvahy, aby som sa pokúsil zmocniť tejto témy a cez šesť postáv stvárniť Štefánika,“ povedal Ondrej Šoth.

Deň múzeí: Múzeum SNR Myjava

Metamorfózy Oľgy Plačkovej – výstava obrazov súčasnej maliarky, rodáčky z Myjavy. Výstava je v múzeu uvádzaná pri príležitosti jej životného jubilea, ako aj v čase spomienky na tragickú smrť M.R.Štefánika, Dátum: 2.5. – 28.5.2005.

Odkaz na pergamene

Slovenská národná knižnica Odbor reštaurovania a konzervovania dokumentov
Archív literatúry a umenia Národný bibliografický ústav si Vás dovoľujú pozvať
na odborný seminár, workshop a výstavu Odkaz na pergamene

Vzostupy a pády meny

Dňa 30. 9. 2010 o 14.00 bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine slávnostne otvorená výstava Vzostupy a pády meny – menové reformy, odluky, rozluky a iné pohromy v 20. storočí.