V Lučenci zrekonštruovali radnicu aj unikátnu synagógu

Obrázok k článku

Po rozsiahlej rekonštrukcii dali v Lučenci do užívania dva významné objekty. Nového šatu sa dočkala radnica, ktorej obnova stála takmer 2,4 milióna eur. Mestu sa podarilo získať na túto akciu nenávratný finančný príspevok od ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktoré uhradilo 95 percent nákladov. Podobný model bol použitý aj pri obnove synagógy za takmer 2,5 milióna eur. Z eurofondov získalo mesto 95 percent sumy. Spoluúčasť mesta na oboch akciách bola o niečo vyššia, ako sa predpokladalo. Po začatí rekonštrukčných prác sa objavili dodatočné náklady, s ktorými pôvodný rozpočet nerátal. Tieto vyvolané investície 400-tisíc eur uhradil magistrát z mestskej kasy po odsúhlasení zastupiteľstvom. V oboch prípadoch si musela radnica zobrať prekleňovací úver.

 

Ako uviedol pre agentúru SITA Ján Šnúrik z mestského úradu, oba vynovené priestory budú slúžiť obyvateľom Lučenca i jeho okolia na organizáciu rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Synagóga poskytne možnosť na stretnutia umelcov z divadelného, výtvarného a hudobného prostredia. Svoj priestor tu nájdu aj architekti, fotografi i mladí dizajnéri z oblasti módy. V budove radnice bude navyše zriadené múzeum a galéria mesta.

 

Synagóga v Lučenci roky chátrala, napriek tomu, že ide o unikátny objekt. Podobné stavby sú len štyri na svete. Okrem Lučenca ešte v Tel Avive, Amsterdame a Bruseli. Po niekoľkých neúspešných pokusoch súkromných investorov sa pustilo do záchrany budovy mesto, ktoré ju získalo za jedno euro. Rekonštrukcia synagógy bola náročná. Vyžiadala si statické zabezpečenie objektu a novú strešnú krytinu zo špeciálneho titánzinkového plechu. Pri obnove vnútorných priestorov sa použilo viac ako 3 000 štvorcových metrov nových omietok, zrekonštruovali sa vitrážne okná podľa dochovaných archívnych materiálov a vytvorili sa nové drevené vstupné dvere. V celom interiéri bolo nevyhnutné vybudovať nové rozvody kúrenia, elektriny, vody a odpadu, aby mohla byť zabezpečená každodenná prevádzka objektu. Obnovil sa aj stánok oltára z novodobých sklenených materiálov. V okolí synagógy pribudli nové záhradné úpravy.

 

Rekonštrukcia radnice sa začala riešením havarijného stavu. Pred sanáciou nosných stien museli odstrániť oporný múr a v dvornej časti objektu urobiť drenážne práce. V interiéry obnovili podlahy i steny a doplnené bolo aj osvetlenie hlavnej sály. V exteriéri bola opravená štuková výzdoba a ozdobné vázy na streche.

 

Obrázok k článku

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články