V Križovanoch bytovku pri historickej rotunde stavať môžu

Obrázok k článku

Výstavba bytového domu v blízkosti kostola a historickej rotundy nijakým spôsobom neznehodnocuje kultúrne dedičstvo obyvateľov obce Križovany nad Dudváhom. Vyplýva to z rozhodnutia Okresného úradu v Trnave, ktorý sa zaoberal odvolaniami obyvateľov proti stavebnému povoleniu vydanému obcou. Niektorí dedinčania koncom mája nepustili dva domiešavače s betónom na stavenisko, výstavbu tam považovali za neprípustnú. Betónovanie základov začalo až o niekoľko dní za asistencie polície.

 

Obyvatelia Križovian nad Dudváhom v odvolaniach argumentovali okrem iného tým, že na parcele bol v minulosti cintorín. Výstavba na tomto mieste podľa nich narušuje pietu, zasahuje ich náboženské aj občianske cítenie. Navyše stavba bytového domu zasiahne do výhľadu na historickú stavbu rotundy. Podľa jedného z odvolaní bolo stavebné povolenie vydané v rozpore so záväzkami Slovenska, ktoré mu vyplývajú z Dohovoru o ochrane architektonického dedičstva Európy, tzv. Maltského dohovoru.

 

“Odvolaciemu orgánu nie je zrejmé, z akých dôvodov nie je vhodné umiestniť budovu na bývanie v blízkosti kostola, resp. rotundy. Uskutočnením archeologického výskumu a vyjadrením špecializovaného orgánu v oblasti pamiatkového fondu (Krajský pamiatkový úrad v Trnave) bola vyriešená problematika bytového domu v blízkosti liturgického miesta, lokalita bola určená na predstihový pamiatkový výskum,“ píše sa v rozhodnutí Okresného úradu v Trnave, ktorý odvolania obyvateľov proti stavebnému povoleniu zamietol. Proti rozhodnutiu sa už nemožno odvolať. Archeologický výskum na pozemku nepriniesol žiadne mimoriadne nálezy. Dom s deviatimi bytmi má stáť mimo ochranného pásma vzácnej rotundy.

 

Podľa starostky Svetlany Masarykovej zmena územného plánu a výstavba deväťbytového domu bola schválená všetkými poslancami obecného zastupiteľstva už pred tromi rokmi. Obec Križovany nad Dudváhom podľa zástupcu starostky Petra Hermanského bytový dom vzhľadom na demografický vývoj veľmi potrebuje a pozemok za rotundou je vzhľadom na existenciu inžinierskych sietí na výstavbu najvhodnejší. Výstavbu podľa neho podporuje väčšina obyvateľov obce.


Tehlová rotunda v strede obce Križovany nad Dudváhom bola postavená v prvej polovici 13. storočia, niektorí odborníci pripúšťajú jej vznik už v 11. storočí. Niekedy v 17. alebo v 18. storočí bol k nej pristavaný kostol, rotunda sa stala jeho kaplnkou. Terajší rímskokatolícky kostol bol na mieste pôvodného postavený v minulom storočí.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Románske rotundy sa začali aktívne obnovovať

Obnova románskych rotúnd – ojedinelých pamiatok sakrálnej architektúry na Slovensku, bola jednou z tohtoročných hlavných cieľov grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Prioritou bolo šesť románskych rotúnd, ktoré patria medzi najstaršie zachované sakrálne stavby na našom území. Ide o Kaplnku sv. Anny v Prihradzanoch, Kostol sv. Margity v Šiveticiach v okrese Revúca, rotundy v Bíni v Novozámockom okrese a v Nitrianskej Blatnici v Topoľčianskom okrese a tiež o Rotundu sv. Juraja v Skalici a Rotundu Povýšenia Sv. Kríža v Križovanoch nad Dudváhom v Trnavskom okrese. Z nich v najhoršom stave sú – Kaplnka sv. Anny v Prihradzanoch a Kostol sv. Margity v Šiveticiach. Najväčšie príspevky spomedzi nich preto dostali práve vlastníci spomínaných dvoch kaplniek. O dotáciu nepožiadali podľa Ministerstva kultúry SR len majitelia Rotundy sv. Juraja v Skalici.

Múzeum socializmu v pivnici

20. mája 2008 – Nezvyčajný koníček na žiaka základnej školy má už rok Filip Poledovič z Križovian nad Dudváhom neďaleko Trnavy. Ako štrnásťročný začal zbierať rôzne predmety a relikvie z čias socializmu a s kamarátmi založil 1. júna 2007 v pivnici rodičovského domu nefalšovanú “Izbu revolučných tradícií”.