V Diecéznom múzeu v Nitre vystavili chrámový poklad

Vzácne predmety z chrámového pokladu môže verejnosť vidieť od 5. júla 2008 v Diecéznom múzeu. Pri príležitosti Cyrilo-metodských osláv ich vystavilo Nitrianske biskupstvo v novovytvorenej druhej časti múzea. Návštevníci majú možnosť obdivovať zlaté a strieborné kalichy, kríže, misy, monštrancie, relikviáre, prstene, svietniky, obrazy a ďalšie predmety zo 17., 18. a 19. storočia, ktoré doteraz odpočívali v biskupskom trezore. Medzi vystavenými predmetmi je aj kalich, ktorý Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade daroval bývalý pápež Ján Pavol II pri svojej návšteve Nitry. “Ešte vzácnejšie však sú insígnie, ktoré odovzdal pápež Pavol VI. v roku 1969 vtedy tajnému biskupovi, dnes kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi,“ informoval nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Prvú časť Diecézneho múzea otvorili pred rokom. Vystavili tu faksimile, čiže veľmi kvalitné kópie vzácnych písomných pamiatok ako je najstaršia liturgická kniha na našom území – evanjeliár z 11. storočia, známy ako Nitriansky kódex alebo Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Možno tu tiež nájsť aj bulu Industriae Tua z roku 880, kde sa spomína prvý nitriansky biskup a spis Obrátenie Bavorov a Korutáncov z roku 870, v ktorej sa hovorí o Nitre ako o mieste, kde dal knieža Pribina postaviť prvý kostol.

Múzeum sa teší veľkému záujmu návštevníkov. Presnú štatistiku biskupstvo nemá, nakoľko sa vstupné začalo vyberať od júna tohto roka. “V knihe návštev máme zápisy od ľudí z celého sveta, aj z Ázie, pretože pre nich je naše európske dedičstvo neznáme a vždy, keď majú možnosť, ho obdivujú,“ uviedol Judák.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.