Relikvia svätého Cyrila bude dva roky putovať po Slovensku

Relikvia svätého Cyrila bude v rokoch 2011 a 2012 putovať po Slovensku. Nitrianske biskupstvo ju zapožičia ostatným slovenským diecézam v rámci príprav na rok 2013, kedy bude 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. “Už 30. decembra ju prevezieme do Bratislavy, kde budeme spoločne s pánom arcibiskupom Zvolenským sláviť svätú omšu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. V každej diecéze bude relikvia svätého Cyrila dva mesiace. Veriaci ju budú môcť vidieť vystavenú nielen v katedrálnych chrámoch, ale aj v jednotlivých dekanátoch a farnostiach. Späť do Nitry sa vráti niekedy v druhej polovici roka 2012.

Vzácnu relikviu Nitrianske biskupstvo uchováva v Pribinovej kaplnke v Katedrále svätého Emeráma. Je to dar z Vatikánu z čias druhého vatikánskeho koncilu v roku 1962. Relikvie sú pozostatky svätých, v tomto prípade by malo ísť o malú časť kľúčnej kosti. Svätého Konštantína – Cyrila pochovali v Bazilike svätého Klimenta v Ríme. Relikvia z Nitry bola doteraz jediná, teraz už má Slovensko dve. „Pán biskup Tomáš Gális sa pred niekoľkými týždňami vyjadril, že dostal z pozostalosti biskupa Hnilicu relikviu svätého Cyrila s certifikátom,“ uviedol Judák. O relikviu svätého Cyrila majú záujem aj Bulhari, vidieť ju mohli počas návštevy Nitrianskeho biskupa v bulharskom regióne Vratsa.


Osobnosť svätého Cyrila chce biskupstvo do roku 2013 dostať čo najviac do povedomia veriacich i neveriacich. „Pripravujeme aj príručku, ktorá bude takou liturgickou pomôckou, aby sa táto relikvia aj dostatočne osvetlila, priblížil jej význam a aby sa zároveň sprístupnilo literárne, historické, spoločenské, politické a predovšetkým kresťanské dielo svätého Cyrila, čiže budú s tým spojené mnohé akcie,“ dodal Judák.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články