Po viac ako 250-tich rokoch sa našli Galileove prsty a zub

Dva prsty a zub, ktoré boli odstránené z pozostatkov Galileiho Galileia v 18. storočí a považovali sa za stratené, sa po viac než 250-tich rokoch našli a čoskoro ich vystavia verejnosti, uviedol riaditeľ talianskeho Múzea histórie vedy Paolo Galluzzi.

Vedcovi obdivovatelia v roku 1737, 95 rokov po jeho smrti, odobrali z pozostatkov astronóma tri prsty, stavec a zub. Jeden z prstov sa krátko nato podarilo opätovne získať, no zub a ďalšie dva prsty z Galileovej pravej ruky si uchovávali jeho obdivovatelia. Konkrétne išlo o talianskeho markíza, ktorý ich uzavrel do debny a tú následne potomkovia tejto rodiny dedili. “Časom však generácie zabudli na to, čo sa v nej skutočne nachádza,” uvádza múzeum ďalej. Nedávno sa táto debna objavila na jednej aukcii, kde ju kúpil istý súkromný zberateľ, ktorý si ale nebol istý, či tieto pozostatky naozaj patria astronómovi. Preto sa rozhodol skontaktovať s riaditeľom múzea, ktorý potvrdil, že skutočne išlo o Galileove časti tela. Na jar budúceho roku talianske múzeum nájdené prsty a zub vystaví.


Vatikán v roku 1642 vedca obvinil, lebo tvrdil, že Zem obieha okolo Slnka. Vtedajšia cirkev totiž zastávala názor, že Zem je stredom vesmíru. Začiatkom 90-tych rokov však pápež Ján Pavol II. uznal správanie cirkvi za chybu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Po povodniach otvoria slovensko-české múzeum v Iowe

Začiatkom budúceho roku by mohli otvoriť povodňami zničené Národné české a slovenské múzeum a knižnicu v Cedar Rapids v americkej Iowe. Len nedávno prezentovali na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone, ako pokračuje rekonštrukcia. Múzeum totiž v roku 2008 zasiahli rozsiahle povodne a prakticky celú budovu a časť expozícií zničili. Napriek škodám za viac ako 11 miliónov dolárov sa múzeu podarilo prostredníctvom grantov a finančných zbierok od jednotlivcov a inštitúcií zrekonštruovať časť pôvodnej budovy a postaviť aj nové časti, ktoré sprístupnia začiatkom roku 2011. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Vedci objavili nedotknutú hrobku starú viac než 3 500 rokov

Archeológom sa v ruinách kráľovského paláca Qatna v centre Sýrie podarilo objaviť posmrtnú komoru plnú ľudských pozostatkov a darov, ktorá viac než 3 500 rokov zotrvala nedotknutá a uzavretá. Vedci z Univerzity Eberharda Karla v nemeckom Tübingene, ktorí stoja za výskumom, dnes naznačili, že okrem pokladu nevyčísliteľnej hodnoty našli vnútri komory aj pozostatky viac než 30 ľudí. Dodali, že telá mohli patriť “kráľovskej rodine z Qatny alebo členom panovníckeho dvora” a označili za pozoruhodné, že komora ostala uzatvorená tri a pol tisícročia, bez toho aby sa jej lupiči čo i len dotkli.