Fotografie a koláže

Do našich veľhôr, Vysokých Tatier, prichádzajú ľudia predovšetkým za krásou štítov, dolín, plies, pestrofarebnej kveteny. Pri zhoršení počasia hľadajú náhradný kultúrny, spoločenský či športový program. Toho v našich veľhorách, žiaľ, nebýva nazvyš……Jedným zo stánkov kultúry vo Vysokých Tatrách je najstaršia drevená stavba vila Flóra v Starom Smokovci. Reprezentačné výstavné priestory vo vile Flóra patria v tejto turistickej sezóne dvom autorom: fotografovi Vladimírovi Bártovi a básnikovi a kolážistovi Štefanovi Packovi. Obidvoch autorov spája nielen dlhoročný priateľský vzťah, ale aj spoločná práca pri tvorbe na novej reprezentačnej knihe Tatry čarovné, ktorá v týchto dňoch vyšla vo vydavateľstve AB ART press. V tejto prekrásnej obrazovej knihe Bártove umelecké fotografie dopĺňajú Packove verše.
Pri nedávnej prezentácii knihy otvorili autori aj spoločnú výstavu svojich prác. Vladimír Bárta sa prezentuje veľkorozmernými farebnými fotoobrazmi, ktoré približujú návštevníkom nevšednú krásu našich veľhôr. Štefan Packa zase predstavuje svoje pôsobivé pestrofarebné koláže, prevažne s tematikou tatranskou a básne v nevšednej grafickej úprave.
Táto zaujímavá výstava potrvá vo vile Flóra v Starom Smokovci do konca augusta 2001.


Publikované na: www.hnx.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

Tatranská galéria predstaví architekta G. Majunkeho

Tatranská galéria v Poprade s Múzeom v Kežmarku pripravili vo Vile Flóra v Starom Smokovci výstavu „Gedeon Majunke – architekt Tatier“, venovanú jednému z najaktívnejších architektov druhej polovice 19. storočia u nás. Majunke navrhol a postavil minimálne jednu tretinu stavieb v tatranských strediskách. V niektorých, ako Dolný Smokovec, Tatranská Polianka či Vyšné Hágy, bol aj ich generálnym projektantom a zhotoviteľom. Projektoval tiež budovy pre kúpele Kvetnica pri Poprade či Turzovské kúpele. V kúpeľných a turistických strediskách projektoval stavby v rôznych polohách švajčiarskeho štýlu. V mestskom prostredí sa inšpiroval renesanciou a manierizmom.