Súčasnosť a budúcnosť Historickej lesnej úvraťovej železnice

Občianske združenie KRÚŽOK v spolupráci s Kysuckým múzeom
organizuje diskusné stretnutie na tému „Súčasnosť a budúcnosť Historickej lesnej úvraťovej železnice“. dňa 22.5. v priestoroch skanzenu na Vychylovke (Raganov mlyn)Najnovšie udalosti okolo HLÚŽ nasvedčujú tomu, že v histórii tejto unikátnej technickej pamiatky nastáva nová etapa. Jasne deklarovaný úmysel Oravského múzea oživiť úsek Beskyd-Tanečník a personálne zmeny na poste vedúceho prevádzky HLÚŽ dávajú nádej, že problémy, s ktorými sa HLÚŽ v poslednej dobe potýkala sa postupne stanú minulosťou.

Cieľom stretnutia je zmapovnie súčasného stavu jako aj možností a stanovenie priorít i postupov pri riešení konkrétnych problémov HLÚŽ. Ako výsledok stretnutia bude spracovaný materiál v podobe ideového zámeru, ktorý potom bude k dispozíci Kysuckému i Oravskému múzeu jako podklad pre ďalšie rozhodovanie.

Myslíme si, že práve teraz by bolo dobré, aby zazneli názory všetkých, ktorým osud tejto železničky nie je ľahostajný.

Srdečne Vás na toto diskusné stretnutie pozývame, pretože veríme, že i Váš hlas, názor, praktická rada, či priama pomoc prinesie v tejto novej situáci úžitok.

Program sobotného stretnutia:

10,00 – 10,15 – úvodné slovo (riaditeľka Kysuckého múzea)
10,15 – 10,30 – predstavenie zámerov Oravského múzea (zástupce OM)
10,30 – 11,00 – predstavenie problémov HLÚŽ s návrhmi na riešenie (KRÚŽOK)

– organizácia múzejnej prevádky
– údržba prevádzkovaných a neprevádzkovaných úsekov trate
– zhrnutie stavu a priority rekonštrukcie exponátov
– expozícia dopravy dreva
11,15 – 12,00 – diskusia
12,00 – 13,00 – obed
13,00 – 17,00 – exkurzia (parou na Chmúru, pešo po znesenom úseku, ďalej drezinou po úvraťovej časti trate (Jamy – Beskyd), pešo, či autom naspäť.

V nedeľu 23.5. je naplánovaný oficiálny program pre verejnosť ku Dňu železnice.

Ubytovanie:
a) komfort – Hotel Tyrapol, Oravská Lesná, tel: 0846/5593301
b) karimatka, spacák – skanzen (Raganov mlyn)

Ďalšie informácie:
Branislav Vrábeľ, tel. 0904166827 alebo 02/55969310
mail: info@kruzok.sk , www.kruzok.sk


Martin Kouřil, kouril@nppodyji.cz tel. +420-605 469 786

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Deň železnice vo Vychylovke

Prezentačná akcia Deň železnice sa uskutoční v nedeľu, 25. mája 2008, v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Na úzkorozchodnej historickej lesnej úvraťovej železnici budú napríklad premávať v tento deň aj dva parné rušne, vyrobené v rokoch 1909 a 1916.

Pri údržbe úvraťovej železničky pomáhajú aj dobrovoľníci

Pri údržbe historickej lesnej úvraťovej železničky vo Vychylovke na Kysuciach už 14 rokov pomáhajú aj dobrovoľníci zo Slovenska, Čiech a Moravy. Nadšenci z občianskeho združenia Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK) práve v týchto dňoch opravujú trať. „Pomáhajú hlavne pri výmene podvalov, ale aj pri podbíjaní a čistení okolia trate a priepustov. Krúžkari tu chodia už niekoľko rokov, stretnú sa tu Slováci, Česi, Moraváci. Niektorí chodia pravidelne a máme s nimi priateľské vzťahy, niektorí sú tu prvýkrát. Sú medzi nimi študenti, dokonca aj nádejní mladí študenti medicíny, ale prichádzajú aj celé rodiny,“ povedala vedúca správy Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke Janka Berešová. Vo Vychylovke sa Kysucké múzeum stará okrem úvraťovej železničky aj o Múzeum kysuckej dediny. Na údržbe skanzenu majú zásluhu i členovia Mládežníckej organizácie PäťPé, ktorí tento rok namaľovali šindľové strechy a vyčistili areál.

Na obnovenej lesnej železnici vypravia motorák

Po takmer štyridsiatich rokoch bude v Oravskej Lesnej po obnovenej lesnej železnici opäť premávať vláčik. Namiesto dreva však bude voziť turistov. Oravské múzeum totiž dokončilo obnovu zvyškov oravskej časti niekdajšej Kysucko-oravskej lesnej úvraťovej železnice a v sobotu 31. mája 2008 ju sprístupní verejnosti.

Úvraťová železnička dosiahla rekordnú návštevnosť

Úvraťová železnička v kysuckej Vychylovke dosiahla tento rok rekordnú návštevnosť. Historická Kysucko-oravská lesná železnica previezla od mája do novembra takmer 32-tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informovala manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. V nasledujúcej sezóne chce múzeum zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. Od žilinskej krajskej samosprávy dostalo do užívania drezinu na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča.