Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici ponúka romantiku ako z talianskej Verony

Obrázok k článku

V Matejovom dome na Moysesovom námestí ponúka banskobystrické Stredoslovenské múzeum romantiku v štýle Rómea a Júlie z talianskej Verony. „ Netradičnú spomienku na návštevu múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch môžu dvojice zažiť počas letných víkendov v sobotu alebo v nedeľu od 14:00 do 18:00. Tohtoročnú sezónu spestrí aj nová kolekcia historických kostýmov nielen pre dámy, ale aj pre pánov,“ spresňuje koordinátorka expozície Romana Hradecká.

 

Počas horúcich letných dní sa môžu návštevníci schladiť aj v tieni múrov Thurzovho domu na námestí SNP. K dispozícii majú hneď dve expozície. Počas komentovaných prehliadok etnografickej výstavy Otvárajte dvere svadobná rodina sa môžu oboznámiť so svadobnými zvykmi a tradíciami z oblastí mikroregiónu Severného Podpoľania. Vo vzácnej Zelenej sieni môžu obdivovať klenot v klenote – unikátnu rezbársku prácu. „Hlavu svätého Jána Krstiteľa možno smelo zaradiť medzi najlepšie rezbárske práce európskeho sochárstva druhej polovice 15. storočia,“ zdôrazňuje historik a jeden z autorov výstavy Filip Glocko.

 

V Tihányiovskom kaštieli v mestskej časti Radvaň pripravili pracovníci múzea interaktívnu výstavu Včely a včelárstvo, ktorá zasvätí milovníkov prírody do tajomného spoločenstva včiel a odhalí jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu. K letnej ponuke Tihányiovského kaštieľa neodmysliteľne patria aj cestovateľské utorky pod holým nebom, ktoré okrem jedinečných cestovateľských zážitkov ponúkajú aj neopakovateľnú atmosféru premietania vonku v neskorých večerných hodinách. „V areáli Tihányiovského kaštieľa môžu návštevníci relaxovať aj v novootvorenej ekozáhrade, kde sa súčasne dozvedia viac o ochrane a starostlivosti o prírodu,“ dopĺňa koordinátorka Dana Bardonová.

 

Stredoslovenské múzeum nezabúda ani na najmenších návštevníkov. K dispozícii majú pravidelné nedeľné tvorivé dielne v Thurzovom dome a v Tihányiovskom kaštieli. Aj počas týždňa je pre prázdninujúce deti pripravený na dlhé letné dni vo všetkých troch expozíciách bohatý program.

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články