Staré štiavnické príbehy ožívajú

Denne chodíme štiavnickými uličkami, nemými svedkami starých príbehov, ktoré opäť na chvíľu ožijú pútavým rozprávaním Andreja Eberta. Prejdeme sa Dolnou ružovou ulicou, navštívime Kammerhof. Dozvieme sa príbehy banskoštiavnických cintorínov, atmosferického parného (ohňového) stroja, štiavnického praniera. Aj to prečo sa na Štiavnických Baniach v 17. storočí rozprávalo posunkovou rečou, či ako dopadlo „áreštovanie“ pumpárov zo Štiavnických baní, ktorí po zbrataní sa so strážou vypili celé zásoby piva na Starom zámku… Aj cestou nasledujúceho kvízu chceme pozvať všetkých milovníkov Banskej Štiavnice na tematické sprevádzanie, ktoré sa uskutoční 25.4.2009 o 10:00 hod. na Námestí sv. Trojice. Vstupné je 1,50.-€. Jedného úspešného riešiteľa oceníme hodnotnou publikáciou „Banícka a lesnícka akadémia slovom a obrázkami“.

Všetci ste srdečne vítaní.
Libor Chmelíček
Informačné centrum Banská Štiavnica

Podrobnosti:
http://www.banskastiavnica.sk/mesto/349-stare-stiavnicke-pribehy.html

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SBM – Noc na starom zámku

(9.7., 17.7., 24.7., 7.8., 14.8., 11.9.)
Po úspechu v minulom roku sa aj v tomto roku rozhodlo Slovenské banské múzeum pripraviť pre návštevníkov mesta, ale aj Štiavničanov zaujímavé nočné divadelné prehliadky s názvom Noc na Starom zámku. Aj v tomto roku sa predstaví celá plejáda štiavnických ochotníkov.. Chýbať nebudú ani členovia skupiny historického šermu Bojník z Bojníc.

Štiavnické veduty

Priatelia Banskej Štiavnice, priatelia Štokovca, dovoľujeme si Vás pozvať na vernisáž výstavy fotografií, ktoré vznikli počas pilotného workshopu študentov Vysokej školy výtvarných umení, Štiavnické veduty 08 v októbri 2008.

V Bankej Štiavnici sa bude krstiť

Občianske združenie KRUH Vás srdečne pozýva na krst knižky Aji Nižňanskej a Ivety Chovanovej Detail, Banská Štiavnica a jej skrytá krása. V knihe ožijú pôsobivé architektonické detaily, tajomné zákutia a zaprášené kúty starých domov. Tento výnimočný vydavateľský počin vznikol vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a najmä vďaka niekoľkoročnej dokumentačnej práci štiavnických pamiatkárov.