Spišské múzeum predstaví projekt obnovy hradu

Obrázok k článku

Spišské múzeum v Levoči predstaví verejnosti komplexný projekt stabilizácie románskeho paláca a obnovy Spišského hradu. Stane sa tak na treťom ročníku medzinárodného kultúrneho festivalu súHRADnice 2011, ktorý sa uskutoční v piatok a sobotu v Levoči a na Spišskom hrade. Hlavnou témou podujatia bude obnova hradných komplexov a ruín a tiež smerovanie obnovy hradu. Na workshope sa zídu odborníci, ktorí sa venujú tejto problematike. Podujatie je bezplatne prístupné aj pre širokú verejnosť, informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Verejnosť sa na piatkovom workshope prvýkrát dozvie výsledky architektonickej súťaže návrhov na obnovu Spišského hradu. Súčasťou prvého dňa podujatia súHRADnice bude otvorenie výstavy „Spišský hrad a jeho obnova“ v priestoroch Spišského múzea v Levoči, na ktorej budú vystavené všetky architektonické návrhy prihlásené do súťaže.

Sobota je venovaná kultúrnemu programu pre verejnosť na Spišskom hrade. Program sa začína o 10:00 komentovanou prehliadkou hradu, ktorá nadväzuje na workshop a bude venovaná súčasnému stavu a smerovaniu obnovy Spišského hradu. Nasledovať bude historický sprievod Spišským Podhradím, ktorý bude zároveň živou pozvánkou na popoludňajšie podujatie na hrade. V rámci kultúrneho programu sa môžu návštevníci tešiť na vystúpenie skupín historického šermu, dobovú hudbu, tanec a divadlo. Program na Spišskom hrade vyvrcholí večerným koncertom skupiny Fragile a ohňovou šou, ktorá uzavrie podujatie. V rámci podujatia súHRADnice 2011 pripravili organizátori premietanie filmov o hradoch a múzeách, prezentáciu viacerých hradov a múzeí či kreatívnu dielňu pre deti.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Marginální role muzea v současné české společnosti

Spojení „muzeum a změna“ v názvu konference AMG připravené v roce 2003 otevírá různé možnosti, vždy však vybízí k porovnání stavu v průběhu času. Srovnáme-li česká muzea současnosti a koncem 80. let minulého století, snad nejviditelnější pozitivní změnou je pokračující vnitřní strukturování muzejního světa.

Pokazený chrup krajiny

ANDREJ BÁN

Zvláštna estetika kamenných ruín hradov pripomína chrup, o ktorý sa majiteľ príliš nestará. Kde-tu trčí nejaký pahýľ. Hrozí rozpad, deštrukcia. Pestrý kolorit dotvárajú Orava či Krásna Hôrka ako celkom zdravé a zachované „zuby“.