Spišské múzeum predstaví projekt obnovy hradu

Obrázok k článku

Spišské múzeum v Levoči predstaví verejnosti komplexný projekt stabilizácie románskeho paláca a obnovy Spišského hradu. Stane sa tak na treťom ročníku medzinárodného kultúrneho festivalu súHRADnice 2011, ktorý sa uskutoční v piatok a sobotu v Levoči a na Spišskom hrade. Hlavnou témou podujatia bude obnova hradných komplexov a ruín a tiež smerovanie obnovy hradu. Na workshope sa zídu odborníci, ktorí sa venujú tejto problematike. Podujatie je bezplatne prístupné aj pre širokú verejnosť, informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Verejnosť sa na piatkovom workshope prvýkrát dozvie výsledky architektonickej súťaže návrhov na obnovu Spišského hradu. Súčasťou prvého dňa podujatia súHRADnice bude otvorenie výstavy „Spišský hrad a jeho obnova“ v priestoroch Spišského múzea v Levoči, na ktorej budú vystavené všetky architektonické návrhy prihlásené do súťaže.

Sobota je venovaná kultúrnemu programu pre verejnosť na Spišskom hrade. Program sa začína o 10:00 komentovanou prehliadkou hradu, ktorá nadväzuje na workshop a bude venovaná súčasnému stavu a smerovaniu obnovy Spišského hradu. Nasledovať bude historický sprievod Spišským Podhradím, ktorý bude zároveň živou pozvánkou na popoludňajšie podujatie na hrade. V rámci kultúrneho programu sa môžu návštevníci tešiť na vystúpenie skupín historického šermu, dobovú hudbu, tanec a divadlo. Program na Spišskom hrade vyvrcholí večerným koncertom skupiny Fragile a ohňovou šou, ktorá uzavrie podujatie. V rámci podujatia súHRADnice 2011 pripravili organizátori premietanie filmov o hradoch a múzeách, prezentáciu viacerých hradov a múzeí či kreatívnu dielňu pre deti.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cez víkend bude na Spišskom Hrade nočný hororový program

LEVOČA 23. júna 2004 (SITA) – Nočný hororový program Dracula uvedie cez víkend sériu podujatí na Spišskom hrade, ktoré pripravilo Spišské múzeum v Levoči na spestrenie expozície počas letnej turistickej sezóny. Na najväčšom slovenskom hrade sa predstaví Skupina historických scén Locus. Program bude súčasťou nočnej prehliadky Spišského hradu v piatok a sobotu so začiatkom o 21:00. Hrad bude počas nočného vystúpenia skupiny Locus osvetlený len fakľami. Po vystúpení potom opäť zapnú nočné osvetlenie. Agentúru SITA informoval manažér kultúrnych aktivít Spišského múzea Ľuboš Petruška. Skupina Locus bude na hrade vystupovať aj počas dňa.

Spišiaci si pripomenú prvú písomnú zmienku

Pred 800 rokmi sa Spiš dostal prvýkrát do písaných dejín. Pri príležitosti prvej písomnej zmienky o Spiši sa na Spišskom hrade uskutoční v nedeľu 20. septembra 2009 slávnosť, ktorej súčasťou bude prezentácia novej knihy Dejiny Spiša I. Publikáciu spracoval kolektív autorov pod vedením Martina Homzu z Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kniha približuje geografické pomery, faunu, flóru a históriu Spiša od najstarších dôb až po neskorý stredovek. Dejiny Spiša od stredoveku až po súčasnosť by mali byť obsahom druhej časti, informovala Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.