Slovenské poľnohospodárske múzeum otvorí dve výstavy

Dve výstavy otvorí Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre pri príležitosti Medzinárodného strojárskeho veľtrhu. Veľtrh bude od 25. do 28. mája 2010 na výstavisku Agrokomplex. Výstavu Čerpadlá v minulosti budú môcť návštevníci nájsť v pavilóne M3 a výstavu Gepeľ – fenomén pokroku vonku pred pavilónom M4.

Snahou múzea je oživiť technický fenomén gepeľ – prevodový mechanizmus, známy už v staroveku. Na území Slovenska sa objavuje v 15. storočí v baníctve, neskôr našiel uplatnenie vo všetkých odvetviach priemyselnej a poľnohospodárskej výroby. Súčasťou výstavy bude ukážka práce gepľa poháňaného konským záprahom s prevodom na mláťačku a sečkovicu. Ukážky budú v utorok, stredu a vo štvrtok od 11:00 do 16:00 a v piatok od 11:00 do 14:00.


Ako ďalej agentúru SITA informoval Marek Baluška z Výstaviska Agrokomplex, výstava Čerpadlá v minulosti predstaví 18 exponátov. Pri vstupe do expozície bude názorná ukážka rumpálu, ktorý je najrozšírenejšou studňou na vidieku. Unikátom je model veternej studne z obce Lok, ktorá bola postavená koncom 19. storočia na veľkostatku. Používala sa na čerpanie vody zo studne do rezervoára a zásobovala hospodárske a obytné budovy. Súčasťou výstavy bude napríklad aj olejové čerpadlo na mazanie parnej turbíny z cukrovaru Sládkovičovo, motorové čerpadlo Sigma poháňané stabilným motorom na zavlažovanie pri Stupave či piestové čerpadlo na tlakové skúšky parných strojov s ručným pohonom.


Ďalšou atrakciou bude 18 parných strojov pred pavilónom M3. „Zaujímavosťou je parné čerpadlo značky Woringhton z roku 1920 z cukrovaru Sládkovičovo, ktoré na pohon využívalo prebytočnú paru z parných turbín,“ uviedol Baluška. Súčasťou súpravy je viac ako storočná celonitovaná cisterna. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj samochodnú „lokomobilu“ Eržika z roku 1914, ktorá je maďarsko-slovenským výrobkom firmy Umrath. Je to jediný zachovaný parný stroj v tomto prevedení v strednej Európe.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články