Skrytý odkaz cisárovi

Jelšava sa stala mestom unikátneho objavu, ktorý sa zapíše do slovenskej histórie. V krstiteľnici miestneho evanjelického kostola bol vyše 200 rokov dômyselne ukrytý odkaz pre rakúsko-uhorského cisára Jozefa II.

Krstiteľnica miestneho kostola je unikátnym dielom kováčov z 18. storočia, až doteraz nikto netušil, že jablko na jej vrchu sa dá otvoriť. Ivan Bojna, evanjelický farár v Jelšave, informoval: “po otvorení jabĺčka sme zistili, že sú to rukopisy z 18. storočia”.  Vzácne rukopisy hovoria veľa o histórií mesta Jelšava, ale aj o histórií evanjelického kostola, v ktorom je krstiteľnica umiestnená. “Je to také poďakovanie cisárovi Jozefovi II., ktorý evanjelikom dal vlastne slobodu náboženstva, si mohli v tom období stavať chrámy”, povedal Stanislav Kršniak, archivár Biskupského úradu Rožňava.


Listy sa určite zapíšu do slovenského dejepisu a Jelšava je na ne patrične hrdá. “Je to síce majetkom cirkvi, ale budeme radi, ak bude možné nejakú repliku vystaviť v pripravovanom našom mestskom múzeu”, vyjadril prianie primátor mesta Jelšava Milan Kolesár.


 


Zdroj: Markíza, Prvé televízne noviny zo dňa 5. januára 2010


http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/prve-televizne-noviny/37017

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nitrianska katedrála

Za?iatok kres?anstva na Slovensku môžeme vystopova? k mestu Nitra ku kostolíku, ktorý bol postavený knieža?om Pribinom a pomenovaný po sv. Emeramovi biskupovi z Regensburgu, odkia? pochádza aj sú?asný pápež.

Odpovede

Comments are closed.