Skromný domček Edgara Allan Poea je opäť otvorený

Obraz domu, súčasť interiéru múzea (http://sallanscorner.wordpress.com)

Skromný drevený domček, v ktorom býval slávny spisovateľ Edgar Allan Poe na konci svojho života po roku renovácií znovu otvorili. Nachádza sa v dnešnom Bronxe, no za Poeovho života to bola ešte dedina Fordham na okraji mesta New York. Vynálezca modernej detektívky, známy majstrovským stvárnením záhad a strašidelnej atmosféry, žil v domčeku v rokoch 1846 – 1849.

“Toto múzeum v dome je unikátne,” povedal Neill Reilly, jeden z turistických sprievodcov po objekte. “Poe bol chudobný. Takže toto je múzeum človeka, ktorý patril do pracujúcej triedy,” dodal. Prostý príbytok má dve poschodia, malé izby a okná a nízke stropy. Je zariadený dobovým nábytkom, ale Poeovi patrilo len hojdacie kreslo a posteľ, na ktorej skonala jeho mladá manželka.

Autor množstva slávnych diel ako napríklad básne Havran, detektívky Vraždy v ulici Morgue či hororovej poviedky Jama a kyvadlo sa narodil v Bostone v americkom štáte Massachusetts. Do New Yorku sa nasťahoval v roku 1844 so svojou manželkou a zároveň sesternicou Virginiou, ktorú si vzal ako 13-ročnú a s jej matkou. Virginia však ochorela na tuberkulózu a dva roky po príchode do mesta sa presunuli práve do Fordhamu, kde hľadali zdravšie prostredie. Jeho manželka však chorobe podľahla a v chalúpke zomrela.

Počas troch rokov, ktoré tam Poe strávil, napísal niekoľko diel. Medzi nimi je napríklad báseň Annabel Lee, ktorá je oslavou jeho milovanej ženy, či poviedka Súdok amontillada. Zomrel v októbri 1849 v prístavnom meste Baltimore po tom, ako ho našli pod vplyvom alkoholu a v delíriu oblečeného do cudzích šiat.

Poe park, Edgar Allan Poe domček v Bronxe dnes

Poe - park

z interiériu – kuchyňa

z interiéru - kuchyňa

Viac o muzeu: http://sallanscorner.wordpress.com/2011/10/17/the-edgar-allan-poe-cottage-in-the-bronx-well-worth-a-visit/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stotriročný architekt Niemeyer otvoril múzeum

Jeden z najvýznamnejších velikánov architektúry Oscar Niemeyer, zakladateľ brazílskej modernej architektúry, oslávil v stredu svoje 103. narodeniny originálnym spôsobom, slávnostne otvoril múzeum v brazílskom meste Niterói. To bude zachytávať bohatú 70-ročnú kariéru legendárneho Brazílčana, ktorý budovu múzea aj sám navrhol. Práve výrazné zakrivenia, ktorými sa vyznačuje, sú typickou črtou Niemeyerovho modernistického štýlu.

V Ríme možno našli dosiaľ neznámu maľbu od Caravaggia

V Ríme objavili maľbu, ktorá je možno dielom barokového majstra Caravaggia. Vatikánsky denník L’Osservatore Romano o tom informoval práve v dňoch, keď si svet pripomína 400. výročie úmrtia Caravaggia. Caravaggiovo autorstvo diela Martirio di san Lorenzo, momentálne vo vlastníctve jezuitov v Ríme, síce ešte nie je potvrdené, no odborníci tvrdia, že sa na jeho ostatné maľby veľmi podobá. S istotou to bude možné povedať až po analýzach. Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini však uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé. Dodal, že správy o nových Caravaggiových prácach sa objavujú často, no málokedy sa potvrdia. “V istých obdobiach, ako napríklad počas Caravaggiových výročí, nie je prekvapujúce, že sa objaví veľa malieb, údajne Caravaggiových prác,” povedal pre agentúru AP Marini.