Skanzen Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch

Návštevníci Bardejovských kúpeľov si môžu počas veľkonočných sviatkov naplánovať prehliadku skanzenu. Ako informoval tlačovú agentúru SITA lektor Múzea ľudovej architektúry Andrej Holtman, okrem Veľkého piatku budú mať otvorené počas troch sviatočných dní. Hostí tu radi privítajú v sobotu, v nedeľu aj v pondelok. Návštevné hodiny určili od 9:30 do 15:00. V nedeľu 4. apríla tu bude aj svätá liturgia v gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky. Postavili ho pred 380 rokmi v Mikulášovej a nedávno ho zrekonštruovali. Bohoslužba sa začne o 9:30. Po odchode veriacich sa brána s voľným vstupom do kostolíka uzatvorí a chrám bude prístupný ako súčasť skanzenu.

V objekte urobili jarné terénne úpravy. V tomto roku plánujú aj rekonštrukcie niektorých objektov. Po pridelení kňaza tu plánujú zaviesť aj pravidelné liturgie v pravoslávnom chráme. V skanzene na ploche 1,5 hektára je rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník – slovenského a rusínskeho obyvateľstva horného Šariša a severného Zemplína. Je to najstarší skanzen na Slovensku, ktorý sprístupnili pred 45. rokmi. Nachádzajú sa v ňom obytné zrubové domy z obcí Frička, Hrabová Roztoka, Petrová, Maľcov a Kračúnovce a pôvodné hospodárske budovy, ktoré slúžili ako kováčska dielňa, sýpky, stodoly, sušiareň ovocia, chlievy pre dobytok a studne. Návštevníci môžu obdivovať aj najstaršie úle na Slovensku z roku 1691. Zaujímavé je vŕtacie zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr a prístroj na domácke spracovanie vlnenej tkaniny na výrobu súkna. Okrem drevených kostolíkov je v areáli prírodného múzea aj niekoľko menších sakrálnych stavieb – zvonice a kaplnka.


Skanzen patrí pod Šarišské múzeum v Bardejove, počas Veľkej noci bude jediným zariadením múzea, ktoré bude prístupné verejnosti.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzácny drevený chrám opäť v Bardejovských Kúpeľoch

V Bardejovských Kúpeľoch sa v sobotu 22. októbra konala posviacka zrekonštruovaného a nanovo postaveného dreveného gréckokatolíckeho Chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky, ktorý pochádza z roku 1730 a pôvodne stál v Mikulášovej. V roku 1931 bol prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch. Chrám bol pred dvomi rokmi úplne rozobratý a v tomto roku nanovo postavený po dôkladnej rekonštrukcii.

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.