Rumsfeld: V Iraku sa postupne obnovuje poriadok

WASHINGTON – Americký minister obrany Donald Rumsfeld v nedeľu vyhlásil, že v Iraku sa postupne obnovuje poriadok a samotní Iračania pomáhajú spojeneckým vojskám zastaviť rabovanie a bezprávie. “Situácia v krajine (Iraku) sa každou hodinou zlepšuje a upokojuje. Situácia sa vracia do normálu. Nastoľuje sa poriadok,” povedal Rumsfeld. “Stalo sa to už na juhu krajiny a teraz sa to deje aj na severe. A čoskoro bude nasledovať aj Bagdad,” dodal.
“V Bagdade sa stále bojuje. Snažíme sa zabrániť nepríjemným incidentom, ale niekedy sa stanú. Zmätok je spojený s každým prechodným obdobím,” povedal Rumsfeld po tom ako bolo vyplienené Národné múzeum v irackom hlavnom meste. Pri rabovaní bolo zničených približne 170-tisíc historických artefaktov, niektoré z nich staršie ako sedemtisíc rokov. Podľa Rumsfelda však prítomnosť amerických vojakov v Bagdade a ostatných mestách situáciu upokojí a postupne sa nastolí poriadok.

“V niektorých prípadoch sa už miestni obyvatelia zapojili do spoločných hliadok s koaličnými vojakmi a dozerajú na poriadok v oblasti,” dodal. Vďaka zlepšujúcej sa bezpečnosti môže do krajiny prúdiť humanitárna pomoc a pomaly sa obnovuje normálna situácia, uzavrel Rumsfeld.

sita/reuters

ZDROJ:

http://spravy.markiza.sk/core.tom?type=clanok&id=32191

Pre Obnova.sk: Pavel Fabian

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zostal len jeden vchod do Múzea Iraku

S nemeckým archeológom a odborníkom na pamiatky v Iraku Michaelom Müllerom-Karpem o zničených múzeách
Že v Bagdade boli zhromaždené možno najcennejšie doklady o minulosti našej civilizácie, si väčšina sveta uvedomila, až keď videla v televíznych správach vyplienené Múzeum Iraku.

Vyplienenie Bagdadského múzea je hanebné

Vyplienenie Bagdadského múzea je tragédiou, ktorá nemá paralelu vo svetovej histórii. Je to ako keby Uffizi, Louvre alebo všetky múzeá vo Washingtone D.C. boli jednou ranou úplne zlikvidované. Niektorí prirovnávajú túto udalosť k požiaru Alexandrijskej knižnice. Úplný rozsah strát nebude pravdepodobne nikdy známy, pretože katalógy boli rozhádzané a zničené a živý záznam viac ako ôsmich tisícok rokov ľudskej histórie bol vymazaný v priebehu dvoch dní.