Rozhovory o artefaktoch z Machu Picchu budú pokračovať v Peru

Delegácia z Univerzity Yale odcestuje cez víkend do Peru, aby prediskutovala vrátenie pamiatok z Machu Picchu, vyjadril sa vo štvrtok 18. novembra 2010 peruánsky prezident Alan García. Obe zainteresované strany vyjednávali už počas uplynulého týždňa.

Peru tvrdí, že v USA sa nachádza asi 46-tisíc predmetov veľkej hodnoty, ktoré pochádzajú z Machu Picchu. Yale však oponuje, že disponuje iba asi 5 500 kusmi, z ktorých iba niečo vyše 330 možno vystaviť v múzeu. Ide o rôznu keramiku, ozdoby či kosti, ktoré z Peru odviezol začiatkom 20. storočia americký archeologický tím pod vedením Hirama Binghama. Ten v roku 1911 znovuobjavil stratené mesto Inkov. Američania mali podľa dohody artefakty do 18 mesiacov vrátiť, no napriek dlhoročnej snahe juhoamerickej krajiny sa tak dodnes nestalo.


Od konca septembra vedie vláda juhoamerického štátu diplomatickú, ale aj verejnú kampaň za navrátenie objektov do ich pôvodnej krajiny ešte pred budúcoročným stým výročím objavenia Machu Picchu. Minulý týždeň sa v niekoľkých peruánskych mestách konali hromadné demonštrácie, prezident krajiny Alan García tiež svojho amerického kolegu Baracka Obamu o vrátenie pokladu nedávno požiadal listom.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!