V Peru objavili hrobku z čias pred Inkami

11. septembra 2008 – Archeológom sa podarilo v Peru objaviť pozostatky ženy a čeľusť jej nenarodeného dieťaťa v hrobke z čias pred Inkami.
Podľa odborníkov je obetovanie tehotnej ženy v kultúre Lambayeque nezvyčajnou praktikou. Okrem ženy a jej dieťaťa v hrobke objavili ďalšie tri ženské pozostatky a niekoľko kostier lám. Projekt archeológa Carlosa Westera La Torreho už odhalil dva hroby v oblasti posvätnej Chotuna Chornancap. “Ide o veľmi nezvyčajný jav, pravdepodobne išlo o veľmi dôležitú náboženskú udalosť,” uviedol peruánsky archeológ Walter Alva, ktorý sa na výskume nezúčastnil. Archeológovia budú aj naďalej pokračovať vo výkopových prácach, dúfajú, že sa im podarí objaviť hlavné pohrebisko. Chotuna Chornancap je posvätné miesto takzvanej kultúry Lambayeque, ktorá žila v severnej oblasti Peru v období od ôsmeho storočia nášho letopočtu až do roku 1350.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.