Rekordy Slovenska

STRED SLOVENSKA – Za stredným Slovenskom bola stanovená kóta Hrb (1 255 m n. m.) pri Ľubietovej. Pobyt v tejto lokalite (v Chate pod Hrbom) si návštevníci môžu dať potvrdiť špeciálnou pečiatkou.STRED EURÓPY
Na Slovensku sa nachádza miesto označované ako stred Európy. Informuje o ňom tabuľa osadená
na balvane pri rímskokatolíckom Kostole sv. Jána nad obcou Kremnické Bane.

PRVÝ HRANÝ FILM
Prvým dlhometrážnym filmom bol Jánošík bratov Siakeľovcov nakrútený americko-slovenskou spoločnosťou. Film mal premiéru 21. novembra 1921 a zachovala sa z neho 62-minútová časť.

PRVÝ MOTOROVÝ LET
Dňa 30. mája 1897 uskutočnil vynálezca a konštruktér Ján Bahýľ pokus s vrtuľníkom, keď sa pred
vojenskou komisiou v Bratislave vzniesol do výšky 3 m. S vylepšeným typom vrtuľníka preletel
4. augusta 1905 vzdialenosť 1 500 m vo výške 4 m.

NAJDLHŠIE TUNELY
Harmanecký jednokoľajový tunel (4 697 m) na trati Banská Bystrica – Diviaky (zároveň ide o trať s najväčšou koncentráciou tunelov – 23). Začína sa pri ústí krasovej doliny Túfna a končí sa pred železničnou stanicou v Čremošnom. Prechádza popod Malý Šturec. Druhý najdlhší je tzv. Jablonovský tunel, na trati Turňa nad Bodvou – Rožňava, dlhý 3 610 m.
Bujanovský dvojkoľajový tunel (3 410 m) na trati Kysak – Margecany.

NAJVAČŠIA FONTÁNA
Fontána Družby na Námestí slobody v Bratislave z roku 1980. Nerezová socha v tvare lipového kvetu má priemer 9 m a hmotnosť 12 t. Kruhová nádrž s priemerom 45 m je rozdelená na kaskádovite usporiadané kruhové výseče s výškovým rozdielom 2,5 m. Objem vody vo fontáne je 2 000 m3.

NAJVYŠŠIE POLOŽENÁ CHATA
Chata pod Rysmi vo Vysokých Tatrách vo výške 2 251 m n. m. Vybudovaná bola v roku 1932
pod sedlom Váhy. Prístupná je od Popradského plesa turisticky pomerne náročným výstupom povoleným len v letnom období.

NAJZNÁMEJŠIA ĽUDOVÁ PIESEŇ
Tancuj, tancuj, vykrúcaj! Ľudová pieseň je hudobno-slovesným prejavom s jednoduchou štruktúrou. Spomenutá pieseň je svojou ľahkou zapamätateľnosťou obľúbená i v zahraničí pri prezentácií slovenských folklórnych telies.

Pre Obnova.sk Joviland

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.

Stred Európy je tentoraz v Berlíne

BERLÍN – Stred Európy okolo roku 1000 sa volá výstava, ktorú otvorili v Dome Martina Gropia v Berlíne a ktorú nadšene hodnotí ako kritika, tak aj návštevníci. Popri Nemeckom historickom múzeu, Združení na výskum staroveku a Reissovom múzeu v Mannheime sa na výstave, ktorá stála dvadsaťjeden miliónov mariek, podieľa aj Slovenské národné múzeum, Národné múzeum z Prahy aj múzeá z Krakova a Budapešti. S výnimkou svätoštefanskej koruny, ktorej maďarský zákon nedovoľuje opustiť krajinu, je tu vystavených dvetisícosemsto vzácnych exponátov z dvanástich krajín. Medzi nimi aj prilba českého vojvodu sv. Václava.