Rekordnú návštevnosť Ľubovnianskeho hradu sa darí udržať

Obrázok k článku

Návštevnosť Ľubovnianskeho hradu a skanzenu je na konci augusta podobná tej minuloročnej. „V minulom roku sme zaznamenali rekord v návštevnosti za 60 rokov existencie Ľubovnianskeho múzea, hrad a skanzen navštívilo 147-tisíc návštevníkov. K poslednému augustu máme zhruba o tristo návštevníkov viac ako v minulom roku za rovnaké obdobie,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. Ľudia podľa neho ocenili najmä animačné programy, expozície, ale aj viaceré kultúrne podujatia.

 

Pre Mikulíka je milým prekvapením, že sa takúto rekordnú návštevnosť podarilo udržať napriek silnému tropickému letu, ktoré podľa neho skôr prialo kúpaliskám. „Ľudia sem chodia tak kvôli hradu, pamiatkam a architektúre, ako aj kvôli expozíciám, ktoré prešli za posledné roky reinštaláciou,“ uviedol. Veľmi obľúbená bola podľa neho aj výstava Zrkadlenia hudby na Spiši, sokoliarske vystúpenia, ktoré sú počas celej sezóny od júna až do augusta štyrikrát denne. Lákali aj Hradné slávnosti, počas ktorých hrad pripravil rekonštrukciu historickej udalosti, prevozu poľských korunovačných klenotov z poľského hradu Wawel v Krakove na Ľubovniansky hrad, ďalej hradný muzikál Neboj sa či množstvo koncertov. Tie ponúkli klasickú hudbu, ale aj vystúpenie speváčky Simy Martausovej či skupiny Vidiek. „Ponuka bola široká, návštevnosť veľmi vysoká, sme so sezónou veľmi spokojní,“ dodal Mikulík.

 

Hrad ešte pred začiatkom letnej sezóny prešiel veľkou údržbou. Finančné prostriedky investoval do plášťov západného a východného bastiónu, čiastočne bolo skonzervované a dokonca aj zrekonštruované vnútro gotického paláca. Ako vysvetlil Mikulík, išlo skôr o statické zabezpečenie celého hradného komplexu. „Teraz sa stavebná činnosť presunula vďaka Prešovskému samosprávnemu kraju do barokového podhradia, kde máme osem objektov a po úspešnej rekonštrukcii kaštieľa sa v súčasnosti pracuje na rekonštrukcii takzvaného domu správcu, ktorý má byť skolaudovaný koncom októbra,“ dodal riaditeľ múzea.

 

Letom sa podujatia na hrade a v skanzene nekončia. Na hrade pripravujú medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Rodina vo vidieckej tradícii v aspekte multikulturality, konať sa bude pri príležitosti 30. výročia sprístupnenia skanzenu pod hradom Ľubovňa. Počas nej sprístupnia okrem iného aj otvorený depozitár Ľudového odevu a kachlíc a verejnosti bude po prvýkrát prezentovaný sprievodca skanzenom. Ďalším podujatím budú Hubertovské slávnosti na hrade v nedeľu 27. septembra. Letná turistická sezóna bude ukončená slávnostne koncom mesiaca, pripravuje sa aj odpustová slávnosť v Hradnej kaplnke sv. Michala.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články