Na prilákanie návštevníkov samotné expozície nestačia

29. januára 2005 (SITA) – Múzeum v Kežmarku zaznamenalo v minulom roku takmer 38-percentný nárast návštevnosti. Kým v roku 2003 si expozície Múzea pozrelo takmer 31 600 návštevníkov, v minulom roku ich už bolo vyše 43 500. Najväčší záujem z jednotlivých expozícií púta už tradične Kežmarský hrad. K zvýšeniu návštevnosti v minulom roku prispeli najvýraznejšie “podujatia, ktoré robíme na hrade,” uviedla pre SITA riaditeľka Múzea Erika Cintulová. K najzaujímavejším patrili nočné prehliadky hradu, či divadelné predstavenia, ktoré priblížili dejiny hradu a regiónu.Podľa Eriky Cintulovej múzeá si v súčasnosti už nevystačia len ponúkaním statických expozícií. Hlavne deti a mládež je potrebné upútať atraktívnym podujatím. V minulom roku pripravili na hrade pre detských návštevníkov rozprávku o pyšnej princeznej. V tomto roku chce vedenie Múzea v spolupráci so šermiarskou skupinou Kohors pripraviť program o vývoji zbraní v minulosti. “Ak chceme zaujať a pritiahnuť návštevníka, nie je iná cesta,” uviedla E. Cintulová.

Ak bude Múzeum v Kežmarku úspešné s projektom “Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v Prešovskom samosprávnom kraji”, ktoré podalo na ministerstvo hospodárstva, ožije aj hradné nádvorie remeselníckymi stánkami, či menším javiskom pre plánované kultúrne podujatia. K zatraktívneniu hradu pre návštevníkov by malo prispieť aj iluminácia hradu po vzore hradu Ľubovňa a Spišského hradu.
(SITA, ro;pu)

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”