Prví destilovali mnísi

Práca, 16. 11. 2001 – V Leningrade – teda teraz už opäť v Sankt Peterburgu – sa nachádza prvé múzeum vodky na ruskom území. Nápad skrsol v hlave jedného kožného lekára, ktorý sa zveril so zámerom istému jazykovedcovi a napokon našli podporu aj zo strany orgánov mesta.
Múzejné exponáty sú pestré – zaujme napríklad vosková figurína mnícha pri výrobe pálenky. Prečo vlastne postava z cirkevných kruhov…?

Boli to práve mnísi, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou ako prví v Rusku začali s destiláciou alkoholu. V polovici 15. storočia vyrobili po prvý raz „chlebové víno” v jednom moskovskom kláštore. Mníšska výroba sa však stala natoľko silnou konkurenciou pre štátnu kasu, že panovníka Ivana III. prinútila viesť zápas s cirkvou o zákaze kláštorného liehovarníctva. Prvý monopol v tomto smere štát zaviedol v roku 1474 a vydržal až do roku 1605.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2001/tlac-2001-11-16-c.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nábytkárske firmy

Internetové odkazy na firmy zaoberajúce sa Nábytkom a Interierovým Designom.
V pripade zaujmu prenajat si lukrativny priestor na reklamu na Obnova.sk nas prosim kontaktujte na reklama@obnova.sk, alebo na 0907-344-743 Michal Hrčka (autor Obnova.sk).

Drevovýrobcovia

 • Manipul s.r.o. – Vyroba a montaz vestavenych skrini na miru INDECO CZ, doplnky na miru.
 • Manufacture Pesta – Vyroba a prodej, stylovy nabytek, antique, pine furniture, green m|bel. Katalog k dispozici.
 • Písmo

  1. ÚVOD
  Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

  Renesančné trulice III

  1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
  Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.