Prechádzka „Bratislavou vo Florencii“

(O publikácii Veduta Bratislavy vo Florencii. Skrytý príbeh)
Prechádzať sa Florenciou a náhodne pred sebou objaviť maľbu Bratislavy? Nedá sa ju neobísť. Nachádza sa totiž na mieste, ktoré navštívi každý  návštevník tohto talianskeho mesta. Návod na to, kde a ako ju nájdete Vám ponúka kniha Veduta Bratislavy vo Florencii. Skrytý príbeh. Autorky Ivana Kvetánová a Margaréta Musilová vás zoberú do Palazzo Vecchio alebo Palazzo Ducale, ktoré je dominantou slávneho námestia Piazza della Signoria. Práve na prvom nádvorí paláca, ktorý bol pôvodne sídlom florentskej Signorie a neskôr rodiny Medici, sa nachádza vyobrazenie s menom Possonia alebo Posonium. Maľba má pre istotu až dva nápisy s obomi historickými menami našej Bratislavy, i napriek tomu, si ju mnohí ešte stále zamieňajú s poľskou Poznaňou.

Bratislava rozhodne nebola jedným mestom, ktoré sa ocitli na spomínanom nádvorí. Spolu s ňou sa na stenách objavilo pôvodne spolu 17 miest Habsburskej monarchie. Prepojenosť rodiny Medici a Habsburgovcami spečatil aj sobáš dcéry Ferdinanda I. Habsburského a Anny Jagiellonskej s Francescom Medici. Svadbu usporiadali v decembri v roku 1565 vo Florencii. Janu chceli prekvapiť spomienkou na mestá, ktoré mali pripomenúť jej pôvod. Výber padol na mestá Viedeň, Prahu, ktoré bolo Janiným rodiskom, Innsbruck, kde bola vychovávaná, nechýbali ani Linz, Kostnica, Viedenské Nové Mesto, Graz, cisárska villa v Ebersdorfe, či Terst a mnohé ďalšie. Nie všetky z vyobrazení si zachovali svoju pôvodnú podobu, či dokonca svoju originálnu pozíciu na stenách nádvoria. Poniektoré boli nahradené pamätnými tabuľami, zničené počas vojny výbuchom míny, prípadne presunuté na mezonitový podklad. Bratislava našťastie prežila na pôvodnom mieste a to i vďaka nedávnemu reštaurovaniu, ktoré realizovala v rokoch 2014 a 2015 firma S.A.R Firenze (Cristiana Conti a Alessandra Popple). Kniha dala priestor aj krátkej správe jednej z reštaurátoriek, kde zhrnula postupy, ktoré uplatnili pri reštaurovaní maľby. Išlo o kombináciu al frescoal secco. Vysvetlenie, prečo maliari použili túto kombinovanú techniku, nám nepriamo poskytujú archívne pramene. Maliari (Bastiano Veronese, Giovanni Lombardi Viniziano, Cesare Baglioni Bolognese, Turino di Piemonte) pracovali v maximálnom nasadí. Keďže podklady k jednotlivým vedutám dorazili do Florencie až v priebehu letných mesiacov, mali obmedzený čas na dokončenie malieb pred termínom svadby. Napokon to stihli s viac ako dvojmesačným predstihom. Nástenné maľby trpia, tak vysokou návštevnosťou nádvoria, ako i tým, že sa nachádzajú v otvorenom priestranstve. Nemalé škody na nich spôsobili aj neodborné „reštaurovania“, najmä v priebehu 19. stor. Autorky si dali za cieľ zdokumentovať aktuálny stav maľby, konfrontovať ho so zachovanými dobovými fotografiami a doplniť ho vysvetlením zobrazených scén a monumentov Bratislavy. Vznikla tak publikácia, ktorú si isto o niekoľko rokov ocenia ďalší reštaurátori, ktorí dostanú úlohu popasovať sa s postupne sa strácajúcimi  detailmi veduty Bratislavy. Okrem historických okolností, zaujímavostí, ktoré sa podarilo nájsť v archívoch a knižniciach, sa čitateľ ocitne i v Bratislave a bude mať možnosť pozrieť si pamiatky, ktoré boli na freske vyobrazené. Publikácie je tak výborným tipom aj pre vás, ktorí sa venujete dejinám Bratislavy, jej podobe na prahu novoveku.

Výborná správa na záver- kniha veduta Bratislavy bude mať aj svoje cudzojazyčné verzie – taliansku, ktorá je už na svete a anglickú, ktorá vyjde, čo nevidieť.

Reštaurovanie veduty Bratislavy financovala spoločnosť Genten Firenze. Sponzoring obnovy umeleckých pamiatok a diel v Taliansku umožňuje sponzorom úľavy na daniach a je výborným modelom podpory ochrany kultúrneho dedičstva.

Pri konzultácií odborných prekladov sa podieľal aj Michal Hrčka z www.obnova.sk a Obnova s.r.o.

Knihu kúpite aj na www.lanovefarby.sk

Názov (prípadne aj podtitul): Veduta Bratislavy vo Florencii. Skrytý príbeh

Autor (zostavovateľ, autorský kolektív): Ivana Kvetánová – Margaréta Musilová

Vydavateľstvo: OZ Priatelia Bratislavy 2019 

ISBN: 978-80-972959-2-9, EAN: 978-80-972959-2-9

Rozmery (výška x šírka x hrúbka):

kniha s pevnou väzbou (V8): 25 cm x 20,5 cm x 2 cm

kniha s mäkkou väzbou (V4): 25 cm x 20,5 cm x 1,5 cm

Kategória / žáner knihy: odborná náučná literatúra, história, umenie, archeológia

Počet strán: 160 s.

Počet obrázkov: 166

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bojnický oltár a maľby Hložníka v GMB už len do piatku

BRATISLAVA 30. mája 2004 (SITA) – Unikátne výstavy – Bojnický oltár a Vincent Hložník: Obrazy 1941-1949 vystavuje Galéria mesta Bratislavy (GMB) už len do piatku. Vzácne dielo florentských majstrov 14. storočia a 72 malieb majstra slovenskej moderny si priaznivci výtvarného umenia môžu pozrieť denne od pondelka do piatku v Pálffyho paláci na Panskej 19 denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

WOLS – Fotografie, akvarely, grafiky

Galéria mesta Bratislavy a Goethe-Institut si Vás dovoľujú pozvať na vernisáž výstavy WOLS – Fotografie, akvarely, grafiky ktorá sa uskutoční vo štvrtok 2. 9. 2004 o 17h v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy na Františkánskom nám. 11 Kurátor: Ewald Rathke, Výstava potrvá do 3. 10. 2004

Odpovede